Barion Pixel

A nőstény és az ivarzás – Jól bevásároltunk?

A NŐSTÉNY ÉS AZ IVARZÁS – Jól bevásároltunk?

(A kandúrokról írt posztomat keresd a csoportban)
A nőstény cicát nem csak a hátsófeléről lehet felismerni, vagyis arról, hogy a kakilós lyuk alatt szinte közvetlenül van még egy lyuk (a kandúrnak a here van ott) hanem arról is, hogy a fejecskéje kicsit hosszúkásabb, míg a kandúré kerekded.

Az a másik lyuk minden baj forrása – amúgy az egész világban így van ez, háborúk robbantak már ki egy egy lyuk miatt, igaz az általában valami királynőé volt, nem egy királynői cicalányé …

Kínlódás

A nőstény macska sem jobb a spriccelgető kandúrnál, (néha egyébként ők is spriccelnek, kevésbé büdset, na de azért az is „köszi”, amilyen szaga van…) ugyanis ha rajta van a hangulat, akkor a hátsóját emelgetve folyamatosan nyávog, kínlódik, szenved, nézni is rossz, elviselni meg még rosszabb. Lakásban ezt kb annyira lehetetlen elviselni, mint a kandúr spriccelést, szóval benti macska ezért ritkán marad ivaros.A párzás fáj!
Ha ebben a kedvében találkozik a kandúrral, az elkapja a nyakát (tényleg megharapja!) lenyomja a földre, és nagyon fájdalmasan meghágja. Amikor a macskákat hallod az ablak alatt olyan keservesen nyávogni, nehogy azt hidd, hogy az olyan mint amikor a poreszban a hősnő kéjesen sikongat. Ez a cicalánynak konkrétan FÁJ!
Takarodj!

Onnantól a macskalányt macskamamának, töltött macskának, takarodjinnétnek hívják, gyakran kidobják, mert a fenének kell egy fészeknyi macskakölyök, akikkel csak a baj van. Persze ezzel a baj nincs megoldva, csak tetézve van.

Tápos macska – csoffadt macska
A macskamama a vemhesség ideje alatt a testében található vitaminok, nyomelemek, tápanyagok jelentős részét átadja – pont mint az embernél, és mint minden emlősnél – a kölyköknek. Ha a mama nincs jól etetve, akkor nem csak ő pukkan le, de a kicsik is csoffadtan születnek, nem lesznek ellenállók.

Macskabaj
A macska a fent említett kínlódós ivarzás, majd aktus alatt bekaphat a kandúrtól, amelyik ezer felé kufircol és ezer felé verekszik, egy sor nyavalyát. Több mint 20 olyan betegség van (bakteriális vagy vírusos) amely súlyos veszélyt jelent a macskákra, különösen a picikre jelent halálos fenygetést. Egy részük ellen van oltás, egy részükbe akkor is belehal a macska, ha oltva volt. (köszi …) A kijárós macskák ennek minden nap ki vannak téve.
Apropo … tudod, hogy egy mutálódótt parvo vírus terjed országosan, ami a kutyakölykök mellett a macskákat is tizedeli? Az erre is jó oltóanyag drágább, de nem érdemes mást beadatni.
A vemhesség – hasas macska
A macska nagyjából 8-9 hetes vemhesség után ad életet a piciknek, már ha élve születnek, és nem egyből állati betegen. Ha a kölykök eleve betegek, a mama azonnal otthagyja őket. Van, hogy csak pár hét után hagyja magára a beteg almot. (Ezeket szokták a macskamentők megtalálni, és marha pénzekért megpróbálni mentenk.) Ha a kicsiket más állat találja meg, akkor belakik belőlük, és viszi magával a jó kis kórokozókat, amire vagy ellenálló, vagy nem … (a vadmacskát pl. kb. sikerült kipusztítani ezzel!)
A hasas macskába nagyon sokan belerúgnak, mert abban reménykendek, hogy az majd megoldja a bajt. Ugye milyen szép, régi szokás? Mint az, hogy maradjon ivaros, majd a természet megoldja .. hát nem oldja meg, csak a baj nő.
TÉVHIT – oszlassuk el!
A vemhes macskát is lehet ivartalanítani. Bátran fogd meg és vidd orvoshoz. Nem is kerül többe, mint a nem vemheset ivartalanítani, viszont nem lesz egy kalapnyi macskakölyköd utána. Ami hosszabb lesz, az a lábadozós időszak, amikor a már steril cicalányra jobban kell vigyázni, ugyanis ez egy komolyabb hasi műtét.
Egyáltalán nem leszel macskagyilkos, vagy hasonlók, az embriók többsége nem maradna amúgy sem életben, ha szar helyre adod őket oda, a 3. évüket sem érik meg (kurva statisztika!) és többnyire kínhalált halnak. Ennél tényleg jobb, ha meg sem születik.
Ivartalanítás
A nőstény nem hízik el, ha el nem hízlalod, nem lesz lusta, ha nem eteted túl, egyszerűen bújósabb, kedvesebb, ragszkodóbb lesz mint előtte volt, és nem jelöl, rendesen pisil, nem hoz haza (annyi) bajt, ha kijár, és általában kevesebb a baj vele. Nem lesz beteges, nem meríti ki évente a szervezete tartalék raktárát, és hosszabban fog élni, mint ivaros társai. Tulajdonoképpen mind a macska, mind a gazdi számára csak előnye van az ivartalanításnak.
Lóvé – ez drágább!
A nőstény macska ivartalanítása mindig kockázatosabb és drágább, mint a kandúé. Bár ez egy rutin műtét, ezrével végzik az orvosok, de altatásban végzett hasi műtét, szóval VAN némi kockázata, előfordulhat műtéti baleset, de ez szerencsére a rutin miatt elég ritka dolog.

Az altatás után cica pocakját lenyírják, felvágják, vartalanítják, visszavarrják. Kb 2 hét míg a seb annyira gyógyul, hogy a macska visszanegedhető, vagy kiengedhető. (Egyébként a benti tartás jobb ám neki!)

Az ár 12000-től indul, a hely felszereltségétől függően lehet drágább, vagy olcsóbb is. (15-18 ezer egy jól felszerelt helyen, megfelelő utógondozással)

MIKORRA TERVEZZEM?

Ezt érdemes nem ősszel – télen csinálni, mert olyankor a hideg nem a barátunk (különösen kinti macskáknál) hanem inkább tavasszal, nyáron, amikor a szőrnek van ideje visszanőni. De ha éppen most sikerül egy vemhes macskát befogni, ne habozz! A megfagyással lassan kinyiffanó macskakölykök helyett válaszd a humánusabb megoldást, az pedig az ivartalanítás.
ÖSZTÖN
A macska ösztönből gondoskodik, nem „szereti” a kölykeit, néha, ha már nem akarja őket tovább nevelni, olyan keményen elveri őket, hogy csak lesel! Persze nekünk, emereknek úgy tűnik, mintha ez szeretet volna, hiszen nagyon gondos, nagyon alapos ilyenkor. A macska nem lesz rossz anya, ha a kölyköket elhagyja, mert ösztönből tudja, hogy azok meghalnak, és nem neveli őket tovább. És nem jó anya, ha az ösztöne által vezérelve felnevel egy almot.
A kandúr amúgy – ha erre módja van – megöli és meg is eszi (!!) a kölyköket, hogy újra tudjon párosodni a nősténnyel. Még egy jó kis ok arra, hogy a szépen misztifikált, romantizált cicanászról meglegyen a véleményed.

Egy szó, mint száz: az ivartalanítás a leghumánusabb dolog, amit csak tehetsz a nőstény macskával. 6 macskakölyköt felnevelni és etetni sem olcsóbb, mint az ivartalanítás költsége – már ha nem hajítod ki az egész gárdát a natúrába, környezetet rombolni, és fajokat kipusztítani.

…amúgy a vadász kilövi az erdőben csatangoló macskát – csak mondom!

Hagyjuk a romantizált régimódi hülyeségeket, és fejezzük be végre az eszetlen mennyiségű kismacska gyártást. Borzalmasan túl vannak szaporodva, szóval semmi épeszű érv nincs az ivarosan hagyás mellett.
Ezt itt azoknak írtam, akik 100-as IQ felett vannak, tudnak olvasni, és gondolkodni. Köszönöm, ha a macskák érdekében megosztod! ❤
(Szabadon felhasználható, a szerző nevének feltüntetésével!)