Barion Pixel

Ajánlott és kötelező oltások, amelyekre a cicádnak szüksége van

A macskák oltási programja nincs olyan szigorúan szabályozva, mint a kutyáké. Az egyetlen szabályozott oltás a veszettség elleni vakcina, ami külföldre utazáskor kötelező. Orvosi szempontból azonban a macskákra legveszélyesebb betegségek elleni védőoltás minden cica számára ajánlott – még a lakásban tartott kedvenceink számára is. Lássuk, melyek ezek!

 

A kiscicákat 6 hetes korukig az anyától kapott ellenanyagok védik a különféle kórokozók ellen. Ezt követően kell kialakítani a kölyökmacskák immunitását egy megfelelő oltási programmal.

 

Mit kell tudnom gazdiként az oltásokról?

A vakcinákban elpuszított vagy legyengített kórokozók vannak, melyek legyőzése a cicák szervezetében megbetegedés nélkül lezajlik. Az oltás után nagyjából 10-12 nap alatt alakul ki egy gyenge védelem a szervezetben az adott betegség ellen. A megbízható, erős védelemhez a védőoltást többször is meg kell ismételni.

Lényeges tudnod, hogy a kiscicák immunrendszerét még a gyengített kórokozók legyőzése is kihívás elé állíthatja, ezért védőoltást csak egészséges macskáknak szabad adni. 

Győződj meg róla, hogy az oltás beadása előtt a cicád átesett a rendszeres féregűzésen, bolhátlanításon és megfelelő táplált.

 

 

Milyen oltásokra van szüksége a cicának?

Húsznál is több olyan fertőző macskabetegség létezik, amit a szabadon csatangoló cicák megkaphatnak. Ezek egy része halálos és oltás sincs ellenük, egy részük ellen évenkénti oltással lehet védekezni. Orvosi szempontból a legveszélyesebb kórokozók elleni védőoltás minden macska számára ajánlott. 

A lakásban tartott, vagy egyedüli cicát is célszerű oltani, ugyanis bizonyos macskabetegségek kórokozóit mi, gazdik is behurcolhatunk a lakásba. Ilyen például a fertőző orr- és légcsőgyulladás, a calicivírus okozta nátha vagy a chlamydiosis. 

A kertben tartott, kijárós macskát ezen felül veszettség, macskaleucosis, fertőző hashártyagyulladás ellen is érdemes beoltatni. A kijárós macskákat sajnos egy gyógyíthatatlan vírusos betegség, a macskák ún. fertőző immunhiányos betegsége (FIV) is fenyegeti. Jelenleg sajnos ezzel szemben nem áll rendelkezésre oltóanyag.

Macskainfluenza

A macskainfluenzát különböző kórokozók, köztük a macska herpeszvírus (fHV) és a macska calicivírus (FCV) okozzák. A macskainfluenza a cica szemét, a száát és a légutakat is érinti.

Macska panleukopenia vírus (FPV)

Ez a gyakran végzetes vírusfertőzés hasmenést és hányást okoz. Általában 9 hetes korban a kombinált oltás beadásával tehetők védetté ellene a cicák. Ez a kombinált szer hatásos az orr- és légcsőgyulladás, a calicivírus okozta nátha, a panleukopenia, a macskaleucosis és a chlamidiosis ellen. 12 hetes korban meg kell ismételni.

Macska leukémia vírus (FeLV)

Ez a betegség az emberi autoimmun betegségekhez hasonlatos. Meggyengíti az immunrendszert, így a fertőzött macska fokozottan érzékeny lesz más betegségekre.

Veszettség elleni oltás

14 hetes korban ajánlott beadatni, de legkésőbb akkor, ha külföldre szeretnél utazni és a cicát is magaddal vinnéd. Ebben az esetben tájékozódj akár hónapokkal előre az adott ország szabályozásairól!

Egy éves kor felett évente ajánlott a kombinált oltás, a veszettség elleni oltás, valamint az otthoni féregtelenítés.

Egyéb védőoltások

  • Fertőző hashártyagyulladás (FIP) intranazális vakcina 
  • Microsporiasis elleni védőoltás – bőrgombásodásra hajlamos macskáknál javasolt

Mennyibe kerül a macska védőoltása?

Átlagosan 12 000 Ft-ba kerül a cica évenkénti oltása. Ez az összeg lehet kicsivel több vagy kevesebb is, de az erősebb hatóanyagú oltásnak ez az irányára. Mást nem is érdemes beadatni!

A cicát nemcsak oltani, hanem paraziták ellen védeni is édemes, továbbá a felnőtt macskát legalább évi 2x, a kölyköt gyakrabban féregteleníteni is érdemes.

A paraziták elleni védelem havi 3500-5000 Ft közt mozog, ha széles spektrumú és mindenre ható szert használunk. A féreghajtás 500-1000 Ft közt elérhető, de van olyan komplex szer, amiben minden van.

Mire figyelj még, hogy egészséges legyen a cicád?

Féregtelenítés és további paraziták elleni védelem

A kölyökmacskáknak 4, majd 6 és 8 hetes korban ajánlott féreghajtót beadni. Ez otthoni féreghajtással megoldható, ritkán kell állatorvoshoz fordulni. A kölyökcicák féregtelenítésére pasztával, a felnőtt cicáké tablettás készítménnyel ajánlott. Egy másik lehetőség a féregtelenítésre a spot-on készítmények használata, ezt a cicák tarkójára kell cseppegtetni. Ez a módszer lényegesebben egyszerűbb, mint a tabletta és több élősködőtől is meg tudja szabadítani az állatot. Egy minőségi spot-on 4500 Ft körül mozog.

Az adagolásnál figyelembe kell venni a cica testsúlyát: a kezelést 2 hetente lehet ismételni, de akár hetente is, ha nem csontsovány a kiscica. 8 hetesen 1 db Milprazon vagy Milbemax tabletta biztosíthatja a teljes védelmet szívférgesség ellen, és a kifejlett galand- és fonálférgek által okozott fertőzések kezelésére is alkalmas.

A bolhákra, rühekre és tetvekre az Effipro vagy hasonló hatóanyagú sprayt már pár napos kortól biztonággal lehet alkalmazni. 1 és 4 hét múlva érdemes megismételni a kezelést. 

Fülrüh esetében pedig tisztítsuk meg a cica fülét, majd kezeljük Effipro-ba mártott fülpiszkálóval. Fontos, hogy nem szabad a fülpiszkálót beledugni a cica fülébe, és még véletlenül se csepegjen bele a hallójáratba a szer. Kizárólag a hallójárat külső, látható részét kell vele áttörölni. Ezt a folyamatot érdemes 4 hétig hetente megismételni.

 

Fontos, hogy a legtöbb cica nem rajong ezekért a procedúrákért, így ha túlzottan karmol és harapdál, akkor érdemes lehet állatorvosra bízni a féregtelenítést.

Ivartalanítás

A macskák fertőzésre való esélye nagymértékben csökken az ivartalanított macskák esetében. Az ivartalanítás következtében ugyanis még az udvaron tartott cicák kóborlási hajlama is jelentősen csökken. Ezért a cica érdekében is ajánlott a fél éves kor utáni ivartalanítás.

Igazolások

Amennyiben tenyésztőtől vagy menhelytől került hozzád a cica, mindeképpen kérd el a cica oltásairól szóló igazolást, és add át az állatorvosnak a kölyökmacska oltási programjának megvitatásakor.

Fogadj örökbe ivartalanított és FIV/FeLV tesztelt cicát!

Már több mint 500 cica talált nálunk gazdára, de továbbra is rengeteg szerethető szőrgombolyag várja, hogy új otthonra leljen. Miért fogadj tőlünk örökbe?

  • A mentés után a cicusok bolha- és parazitamentesítésen esnek át.
  • Állatorvosi kivizsgálás során a cicák FIV/FeLV teszten vesznek részt, és megkapják a szükséges oltásaikat.
  • Ha a cicák elérték a megfelelő kort és egészségi állapotuk megengedi, akkor minden esetben ivartalaníttatjuk őket, mielőtt örökbefogadásra kerülne sor.
  • A szocializálatlan vagy traumatizált cicák rehabilitációját külön segítő végzi.
  • Támogatunk az örökbefogadás minden percében, például külön Messenger csoportot is létrehozunk, hogy bármikor feltehesd a kérdéseidet.