Egy felnőtt macska vagy kiscica örökbefogadása igazán nagylelkű cselekedet. Néhány dolgot azonban fontos mérlegelni annak érdekében, hogy megfelelő otthont tudj nyújtani az új családtag számára. Ezt az útmutatót azért állítottuk össze, hogy eldönthesd, valóban neked való-e a cica örökbefogadás, valamint, hogy megfelelően felkészülhess az új jövevényre.
A cikkből megtudhatod, hogy:
- Hogyan tehető cicabiztossá a lakás?
- Milyen élelmet, felszereléseket és kiegészítőket érdemes beszerezni, ha cica áll a házhoz?
- Hogyan zajlik az örökbefogadás az állatmentő szervezeteknél, és miért egyedülálló a Cica-Vár-Lak Alapítvány?
Felkészülés az örökbefogadásra
Elöljáróban szeretnénk, ha tudnád, hogy a Cica-Vár-Lak Alapítványnál időt és anyagi forrásokat nem sajnálva fáradozunk azért, hogy minél több cica találjon szerető otthonra.
Éppen ezért nem mindegy, hogy a cicáink milyen körülmények közé kerülnek. Mi nem megszabadulni szeretnénk tőlük, hanem biztos, szerető otthont találni számukra. Ezért arra kérünk, hogy ha már idetévedtél, gondosan olvasd el az alábbiakat!
Alkalmas-e a lakhelyed a cicatartásra?
Lényeges tudnod, hogy a cicákat kizárólag lakásban tartásra, vagy macskabiztos kerítéssel ellátott teraszra, erkélyre való kijárással adunk örökbe. Miért? A cicákra számos veszély leselkedik az utcán az autóktól kezdve a kutya vagy kóbor macska általi balesetekig, támadásokig.
Sok kijárós macska szerez olyan fertőző betegségeket (FIV, FeLV) amelyek jelentősen lerövidítik az életüket. Ezeknek kizárólag a megelőzése lehetséges, mégpedig védőoltással.
Megdöbbentő adat, hogy a lakásban tartott cicák várható élettartama 14 év, míg a kijárós cicáké ennek a felét sem éri el.
? Információ |
Az 1998. évi XXVIII. törvény alapján állattartóként kötelességed gondoskodni az állat megfelelő és biztonságos elhelyezéséről, szakszerű gondozásáról, szökésének megakadályozásáról. |
Mit szerezz be mindenképp, hogy a cicának komfortos lakhelyet biztosíts?
- Alom és alomtálca vagy -tálcák
- Alomlapát
- Etető és itatótálka
- Fekhely
- Kaparófa
- Száraz és nedves eledel
- Többféle játék (labdák, „horgászbot”, egerek zsinóron)
- Hordozó
- Kefe
- Karomvágó olló
- Macskahám (ha sétálni vinnéd a kertbe)
Fontos óvintézkedések a cica érkezése előtt
Tedd cicabiztossá a lakást: ne tarts elől bontott, mérgező vegyszereket, a kályha elé helyezz kályhaellenzőt. Lásd el cicahálóval a teraszodat vagy erkélyedet és tartsd lezárva a szemetesek, valamint a WC fedelét.
Felnőtt vagy kölyökcicát válassz?
- Ha úgy döntesz, hogy kiscicát fogadsz örökbe, akkor eleinte sokkal nagyobb szüksége lesz rád, mint egy felnőtt cicának. Nem tudod majd hosszú időre magára hagyni, például másra bízni egy nyaralás erejéig.
- A kiscicát szobatisztaságra kell nevelned, amire bizony időt kell szánni. Érdemes minden szobában alomtálcát elhelyezned, ahová bejárása van a cicának.
- Ha felnőtt macskát veszel magadhoz, akkor előfordulhat, hogy olyan berögzött szokásai vannak, amelyeket nem vagy csak nehezen tudsz majd megváltoztatni.
Egy cica örökbefogadása mindenképpen alkalmazkodással jár, de cserébe egy szerető, csupaszív lakótársat tudhatsz majd magadénak.
Cica örökbefogadás menete
1. Keress egy megbízható menhelyet vagy alapítványt
Érdemes olyan alapítványt választani, akiknek a honlapján örökbefogadói történeteket is olvashatsz, így első kézből kaphatsz visszajelzéseket az örökbefogadott cicusokról és az alapítvány hozzáállásáról.
2. Látogatáskor kérdezz, kérdezz, kérdezz
- Tudakold meg, mennyi idős a szimpatikus cicus, illetve milyen élete volt eddig.
- Kérdezd meg, milyen habitusú: játékos vagy inkább szelid, visszahúzódó típus.
- Mennyire lehet egyedül hagyni, vannak-e különleges szokásai?
- Ha van gyerek vagy másik kiskedvenc a háznál, akkor kérdezd meg, várhatóan hogyan viselkedik majd a cica a közelükben.
- És ami a legfontosabb, vannak-e gyógyíthatatlan betegségei, például FIV (macska AIDS) vagy FeLV (macskaleukózis), és átesett-e már ivartalanításon.
Mi a cicákat hozzánk érkezéskor elvisszük FIV, FeLV tesztre és egy általános kivizsgáláson is részt vesznek. Kizárólag ivartalanítás után adjuk örökbe őket, amennyiben életkoruk és egészségi állapotuk megengedi.
Nézd meg az örökbefogadásra váró cicákat!
3. Tölts időt a cicával
Próbáld többször meglátogatni a cicát az örökbefogadás előtt, hogy mindketten lássátok, megvan-e a „kémia”. Hagyj egy kis időt, hogy a cicus megszokjon téged.
A felelős menhelyek minden esetben személyes találkozót kérnek a gazditól, és felteszik kérdéseiket – mi is így teszünk.
4. Örökbefogadási szerződés
Sok helyen örökbefogadási szerződést is aláíratnak veled. Ez többnyire az állattartással kapcsolatos törvényi előírásokat tartalmazza részletesen, illetve sokszor kapcsolattartásra vonatkozó kötelezettséget is magában foglal.
5. Szoktasd hozzá új környezetéhez
Ahogy az emberek, úgy a macskák is többféleképpen állnak a költözéshez – valakiket kevésbé, míg másokat jobban megvisel a dolog. Ha betartod az alábbiakat, akkor a cicus szépen hozzá tud majd szokni az új családjához és környezetéhez:
- Először érdemes egyetlen helyiségben tartani a cicát. (Ne feledkezz meg az alomtálcáról!) Ha a cica szeretné felfedezni a környezetét, akkor hagyd neki, de nem kell semmit erőltetni.
- A már meglévő háziállatokat fokozatosan mutasd be. Ajánlott ilyenkor a kedvencek között játékokat cserélni, így hozzászokhatnak egymás szagához
- Keress egy hozzáértő, gyakorlott állatorvost a közelben, hogy ha bármi gond adódik, akkor legyen kihez fordulnod.
+1 Bátran kérj segítséget!
Ha bármi szokatlant tapasztalsz, akkor bátran keresd az örökbeadó szervezetet. A legtöbb menhely örömmel segít a kérdéseid megválaszolásában.
Mi például egy közös Messenger csoportot is létrehozunk, ahol a gazdik feltehetik a kérdéseiket vagy képeket oszthatnak meg a cicusról.
Fogadj örökbe ivartalanított, felkészített cicát a Cica-Vár-Lak Alapítványtól!
Már több mint 500 cica talált nálunk gazdára, de továbbra is rengeteg szerethető szőrgombolyag várja, hogy új otthonra leljen. Miért fogadj tőlünk örökbe?
- A mentés után a cicusok bolha- és parazitamentesítésen esnek át.
- Állatorvosi kivizsgálás során a cicák FIV/FeLV teszten vesznek részt, és megkapják a szükséges oltásaikat.
- Ha a cicák elérték a megfelelő kort és egészségi állapotuk megengedi, akkor minden esetben ivartalaníttatjuk őket, mielőtt örökbefogadásra kerülne sor.
- A szocializálatlan vagy traumatizált cicák rehabilitációját külön segítő végzi.
- Támogatunk az örökbefogadás minden percében, például külön Messenger csoportot is létrehozunk, hogy bármikor feltehesd a kérdéseidet.
Ha végigolvastad a cikket, akkor szinte biztosra vesszük, hogy egy lelkiismeretes és odaadó gazdival van dolgunk. Érdemes tudnod, hogy legtöbb állatmenhelynél ilyen vagy hasonló szabályok vannak érvényben. Amennyiben elfogadhatóak számodra a cikkben írtak, akkor szeretettel várunk leendő gazdijaik körébe!
Források:
Net Jogtár weboldala – 1998. évi XXVIII. törvény az állatok védelméről és kíméletéről, 5.§ (1)