Barion Pixel

Cica szilveszterkor: így óvd meg a tűzijáték okozta traumáktól

Tudtad, hogy a cicád majdnem háromszor jobban hall és négyszer olyan jól lát a sötétben, mint az emberek? Nem csoda hát, hogy a szilveszteri tűzijáték fülsértő lármája és fénylő villanásai halálra rémítik szegényt. Jó hír, hogy vannak olyan praktikák, amelyek segíthetnek csökkenteni a stresszt, amit cicád az újév alkalmával átél. 

 

Miért fontos, hogy szilveszterkor odafigyeljünk a cicákra?

A 2022-es szilveszteri értékelése során Pintér Attila, a Szilveszteri Állatmentő Ügyelet létrehozója tette közzé az alábbi sokkoló adatokat:

  • közel 1000 bajba került állat
  • 534 Facebook bejelentés
  • 17 állat meghalt
  • 214 utcán csatangoló kutya, akit nem tudtak megfogni
  • 79 talált kutya
  • 12 talált és elveszett cica
  • 120 telefonos bejelentés talált kutyáról

Ez a statisztika csak azokat az állatokat tartalmazza, akikkel kapcsolatban bejelentés történt, a tényleges szám vélhetően ennél is magasabb. Éppen ezért fontos, hogy ne csak saját kedvenceinkre, hanem másokéra is legyünk tekintettel ebben az időszakban (is). Korábbi cikkünkben elolvashatod, mi a teendő talált cica esetén.

 

Mi az a Szilveszteri Állatmentő Ügyelet?

A Szilveszteri Állatmentő Ügyelet kezdeményezést fontosnak tartjuk megemlíteni, hiszen idén lesz 10 éve, hogy segítik a petárdázás és a tűzijáték miatt elszökő állatok hazajuttatását. Évről évre az alábbi állatmentési feladatokra várják az önkéntes segítőket:

  • chip olvasás
  • fuvarozás
  • kiszállás, befogás
  • ideiglenes befogadás

Jelentkezni a Facebook oldalukon tudsz egy űrlap kitöltésével.

 

Honnan tudhatod, hogy a macskád fél a tűzijátéktól?

Természetesen nem minden cica reagál ugyanúgy a szilveszteri tűzijátékra. Némely cica egészen nyugodt marad, míg másokat a pánik kerülget a zajtól. Íme a leggyakoribb jelek, hogy a cicádat extrán megviseli az esemény.

  • Egész testében remeg.
  • Nyugtalanul járkál fel-alá a lakásban.
  • A tisztálkodási vagy étkezési szokásai megváltoznak. Előfordulhat, hogy a korábbinál kevesebbet eszik, sokat nyalogatja magát vagy ellenkezőleg, hirtelen egyáltalán nem figyel oda a tisztálkodásra.  

Hogyan lehet felkészíteni a cicát a szilveszterre? 9 tanács a macskák nyugalmáért

Sajnos a tűzijáték és a petárdák hangos zaja a legtöbb macskát teljesen felkészületlenül éri. Szerencsére van néhány módszer, amivel enyhítheted a cicus ijedtségét és megakadályozhatod, hogy nagyobb baj történjen.

 

 

1. Maradj nyugodt

A macskák köztudottan érzékenyek az emberek hangulatára, így azt is megérzik, ha ideges vagy. Sokan szilveszterkor hajlamosak feldühíteni magukat a sok nemtörődöm, petárdát puffogtató emberen, ezzel azonban csak még nagyobb stresszt rónak a kedvencükre. Igyekezz higgadt maradni, ezzel azt üzened a cicádnak, hogy neki sincsen mitől tartania. 

 

Ez a tanács az ünnepi időszakra általánosságban is érvényes, azaz, ha megkíméled magad a túlzott elvárásoktól és az utolsó pillanatra hagyott ajándékokkal járó stressztől, azzal nemcsak a saját idegrendszerednek teszel jót, hanem a cicádnak is. 😉

 

2. Igyekezz megőrizni a napi rutint

Érdemes arra is odafigyelni, hogy valamelyest az ünnepek alatt is megőrizd a cica hétköznapi rutinját. Az etetés és a játék ideje ne változzon számottevően.

 

3. Zárd ki a zajokat

A legfontosabb, hogy szilveszter éjjelén zárt be az ablakokat és az ajtókat az összes helyiségben. Engedd le a redőnyöket vagy húzd be a függönyöket! A nagyobb hangszigetelésben segíthet a nyílászárók cseréje és a jobb szigetelés. Bár a tűzijáték zaját így sem tudod teljesen kizárni, de legalább enyhítheted azt. 

 

4. Kerüld a zajos házibulikat

Természetesen nem kell lemondani a szilveszteri koccintásról a családoddal vagy a barátokkal, de ha a cicád kedvében szeretnél járni, akkor ne te légy az évszázad bulijának a főszervezője. A sok ember, a hangos zene és a pezsgősdugók zaja legalább annyira megrémítheti a cicádat, mint a tűzijáték.

 

5. Ne hagyd egyedül a cicust

Az előző ponttal talán kevésbé tűnik összeegyeztethetőnek, de bizony a cicádnak nagyon nagy szüksége van szilveszterkor arra a biztonságérzetre, amit gazdiként nyújtasz neki. 

Kevés rá az esély, hogy macskaszittert találj erre a jeles napra, de egy visszafogottabb ünneplés megoldást jelenthet.
Ha nem egyedül élsz, akkor a család többi tagjával érdemes váltanotok egymást, hogy valaki mindig a rémült cicus mellett tudjon maradni.

 

6. Engedd be kijárós cicádat

Tudnod kell, hogy alapítványként nem támogatjuk a kijárós cicákat, hiszen számos veszély leselkedik rájuk odakint a nagyvilágban, legyen az autó vagy a kóbor cicák által terjesztett fertőzések, például a gyógyíthatatlan FIV vagy FeLV betegség

Ha te valamiért mégis kint tartod a cicádat, akkor arra kérünk, hogy már jóval a szilveszteri tűzijáték kezdete előtt hozd be őt a házba. Akár már 30-án megkezdődhet a petárdázás, a pánik hatására cicád pedig könnyen kirohanhat egy autó elé, de a zajos társaságok vandálkodásának is kiteszed őt. Az ajtókon lévő macskaajtókat is érdemes ilyenkor becsukni, nehogy a cica kisurranjon. 

Ha a macskád nincs hozzászokva, hogy a lakásban legyen, érdemes már szilveszter előtt gyakorolni, és jutalomfalattal ösztönözni a benti tartózkodását.

 

7. Alakíts ki búvóhelyet a cicádnak

A legjobb, ha egész évben biztosítasz számára egy meghitt kis zugot minden szobában. Ha a cicák veszélyben érzik magukat, akkor hajlamosak elbújni az ágy alá vagy a bútorok mögé. Erre ideális lehet egy nyugodt szoba is, a lehető legmesszebb a tűzijáték zajától, egy takaróval vagy kosárral, esetleg játékokkal felszerelve. Természetesen akarata ellenére ne zárd ki a cicát a többi szobából, és ne kényszerítsd arra a búvóhelyre, amit te jónak látsz. Ha a megszokott zugok nem működnek, kibélelheted számára az ágy alatti részt, de egy régi kartondoboz is jól funkcionálhat egy vastag takaróval. 

 

8. Tereld el a macska figyelmét

A cicád figyelmét azzal tudod leginkább elvonni a tűzijáték szokatlan zajáról, ha bent minden a megszokott szerint zajlik, az illatokon át a hangokig. Lejátszhatod például a kedvenc slágerlistádat, folytathatod a megszokott rutinodat, beszélhetsz a cicádhoz. A játék is figyelemelterelést jelenthet, de készíthetsz neki akadálypályát is, valamint az extra jutalomfalat is segíthet.

 

Sokan a félős cicát elkezdik túlsimogatni. Ám ezzel sajnos ellentétes hatást érsz el, és csak erősíted a cica félelmét. Ha próbálod őt extrán óvni, vigasztalni, akkor azt fogja hinni, hogy valós veszély áll fenn. Figyelj a cica szükségleteire, de igyekezz a megszokottak szerint viselkedni. Ezzel azt sugallod a cica felé, hogy ez is csak egy átlagos hétköznap, és nincs ok a félelemre.

 

9. Használj segédeszközöket 

Van néhány eszköz, ami segíthet a cicádnak megnyugodni. Ha nagyon megviseli őt a szilveszter, akkor érdemes beszerezni egy macskaferomonokat tartalmazó spray-t, diffúzort vagy nyakörvet. Ezek az eszközök szintetikus feromonokat tartalmaznak, amelyek a macska saját illatanyagához, például az anyatej által átadott feromonhoz hasonlítanak. Ezekkel az eszközökkel gyakran sikerül a tűzijáték okozta szorongást oldani.

Emellett a klasszikus zene bizonyítottan megnyugtatja az állatokat is, nem csak az embereket. Állíts be kellemes hangerejű zenét már az ünnepek előtt is, hogy legyen ideje hozzászoknia a cicának.

Akár a tűzijáték hangjához is hozzá tudod szoktatni a cicát. A YouTube-on számos tűzijáték felvételt találsz, amelyeket halkan le tudsz játszani, miközben a cicával folytatjátok a megszokott rutinotokat. Viselkedj közben teljesen hétköznapi módon, és hagyd figyelmen kívül a zajokat. Így azt üzened a cicának, hogy a háttérben hallható zajok nem adnak okot félelemre. Ezt az ún. „deszenzibilizációs tréninget” időben el kell kezdeni, hiszen a cica nem fogja egyik napról a másikra megszokni az új zajokat.

 

Fontos, hogy semmilyen körülmények között NE adj nyugtató hatású készítményeket a macskának sem szilveszterkor, sem más esetben! A legtöbb állatorvos ellenzi ezek használatát, ugyanis sok nyugtató felerősíti a zajjal szembeni érzékenységet. Ráadásul a nyugtató hatás miatt lelassult cica számára ez a kontrollvesztett állapot csak még több bizonytalansággal jár.

 

Ha a cicádat évről évre nagyon megviseli a tűzijáték, akkor érdemes konzultálni az állatorvossal, hogy ő milyen módszereket javasol végső esetben a cica megnyugtatására. 

Varázsold boldogabbá az ünnepeket a mentett cicák számára! 

Sajnos szilveszter tájékán kiemelten sok feladat hárul az állatmentő szervezetekre, többek között a kijárós cicák tartása miatt. Sok cica a pánik hatására megszökik, és veszélyes helyzetbe kerül. Mi itt vagyunk, hogy segítsünk, de téged is arra kérünk, hogy lehetőségeid szerint támogasd a munkánkat. Anyagi hozzájárulással vagy tárgyi adományokkal segíthetsz, hogy minél több cicának találjunk szerető gazdit, és újak kerülhessenek a helyükre. 

 

gomb: TÁMOGATOM A CICÁKAT

 

Konzerveket és száraztápot is tudsz leadni részünkre a Vecsés, Halmi utca 36. szám alatt, illetve postán keresztül is eljuttathatod hozzánk.

Mire fordítjuk az adományokat?

  • A  nagyon rossz állapotban hozzánk kerülő cicák orvosi beavatkozásaira, gyógykezelésére,
  • Speciális beavatkozásokra, amelyek akár 80 000 Ft összegig terjedhetnek,
  • A cicák ivartalanítására, parazitamentesítésére,
  • A nálunk tartózkodás alatti etetési és alom költségekre.

Támogasd a mentett cicákat, akiknek az ünnepek alkalmával extrém segítségre lehet szükségük!

Összefoglaló

Nem minden cicánál működnek ugyanúgy a fenti módszerek. Attól függően, hogy a cica szilveszterkor mennyire fél a tűzijátéktól, előfordulhat, hogy több praktikát is ki kell próbálnod, mire megtalálod azt, ami beválik. Jellemzően egy vagy több módszer alkalmazásával csökkenteni lehet a cica szorongását szilveszterkor. Így te és a kedvenced is nyugodtan köszönthetitek majd az újévet.