Az első és legfontosabb tudnivaló, hogy imádott kis négylábú kedvenceink jobban hasonlítanak ránk, mint hinnénk: a cicák ugyanis hajlamosak a függőségre. Ez tpálálkozásban bizony azt jelenti, hogy ha nagyon rákapnak egy adott ételre, tápra, akkor dacos lényük, és hihetetlen nagy önérzet mellett ne reménykedjünk abban, hogy majd az éhség ráveszi, hogy az új ételt megkóstolja…a macska képes egy tele tál mellett is éhezni, ha nem a jól ismert és kedvére való étel van benne.
Nagyon fontos azt is szem előtt tartani, hogy a cica életkorának megfelelő táplálékot kapjon, hiszen egy fiatal még növésben lévő kiscicának, és egy kifejlett, vagy esetleg már öregedő cicusnak teljesen más a tápanyag igénye. Mi is ezeket a szempontokat szem előtt tartva igyekszünk a kis mentettek táplálékát biztosítani, de mindig jól jön egy kis extra segítség🙂
A körülmények:
A higiénia a táplálás és táplálkozás terén is elsődleges szempont: az etetőtálat/edényt minden étkezés után mossuk tisztára és soha ne maradjon benne ételmaradék.
Fontos, hogy stabil és megszokott helye legyen az étkezésnek, ahol a cica számára a rendszeresség és a megszokás mentén alakítható az étkeztetés.
Alaptápanyagok:
Fehérje: jó minőségű fehérje elengedhetetlen az egészséges macska léthez. Ezek közül külön kiemelendő a taurin, amit a macska szervezete nem tud előállítani, viszont elengedhetetlen a növekedéshez, a látás és a retina egészségéhez, illetve a szívbetegségek elkerülése érdekében is.
A legjobb taurin források a vörös húsok és a baromfik.
Mielőtt lelkesen jegyzetelni kezdenénk, hogy na majd akkor mi otthon szuper ételeket főzünk a cicánknak, érdemes azt a nagyon fontos tényt szem előtt tartani, hogy a macskák étkezését tekintve sokkal kevésbé számítanak az ízek, mint amennyire fontos, hogy a megfelelő tápanyagok és komplex ásványi anyagok bekerüljenek az étrendjükbe.
Nagyon fontos arra is figyelni, hogy icipici a cicák sóigénye, viszont az az 1% az elengedhetetlen az egészségük megőrzéséhez.
Zsírok: állati eredetű zsírokra nagy igényük van, és elengedhetetlen is számukra. Növényi olajokra pedig a szőrük állapotának megőrzése miatt van szükségük.
Csirkenyak, szárny és halak, olajos halkonzervek
Kerüljük, hogy csak színhúson nevelkedjenek a cicák, ugyanis ezek is komoly fejlődési problémákat, görbe csontozatot, ún. angolkór jellegű tüneteket okozhatnak a macskáknak.
Ami tilos:
Bár minden mesében láttunk tejet inni a macskákat, a tehéntej nem jó nekik egyáltalán, emésztési és gyomor problémákat, illetve emésztési nehézségeket, hasmenést okozhat
A nyers sertéshús és belsőségek kínálása ÓRIÁSI TILOS mert ún. álveszettséget okozhat, amely halálos kimenetelű a cicák és más húsevő állatok számára is.
Figyelni kell a máj kínálására is, mert ha túl sűrűn kap, akkor túladagolhatjuk vele az A vitamint, ami szintén káros.
Fűszeres ételeket kerüljük, hiszen a gyomruk nagyon egyszerű és komoly hurutot okozhat a fűszerek jelenléte az ételekben.
Tojás esetében, akárcsak az embernél, a cicánál is veszélyt jelent a nyers tojás esetén a szalmonella, így legyünk nagyon körültekintőek.
Nagyon fontos figyelni arra is, hogy milyen formában kapják meg az ételt a cicák:
kismacskák esetében a hozzátáplálást pépes formátummal kezdjük, állatorvossal egyeztetve a mennyiségeket, és ugyanez érvényes az idős cicákra is. Nekik már nem tökéletes, vagy esetleg hiányos a fogsoruk sok esetben, illetve nehezebbé válik az emésztés is számukra. Kevesebb a mozgás, kisebb a tápanyag igény, és fontos a rostbevitel is. Ha meg tudjuk oldani, inkább többször kínáljunk kisebb adagokat, figyelve a pépes/darabos állagra.
Az étel hőmérséklete szobahőmérsékletű legyen, hogy még véletlenül se okozzon balesetet egy túlmelegített táp…
Egy szó, mint száz. a macskák nem olyanok mint az emberek az étkezést és az emésztést tekintve sem. Mindig vannak fel fel bukkanó trendek, vega étrendre nevelt cicák, de ezek nem egészségesek, sőt kimondottan ártalmasak a cicák számára. Vegyük például a szőlőt, amely az ember számára fontos vitaminforrás, a cicáknak mérgező.
Egy nagyon egyszerű és letisztult rendszer a gyomor és az emésztés számukra, így a háziasítás ellenére tartsuk tiszteletben, hogy valójában valaha vadon élő, ragadozó állatok voltak a legcukibb doromboló szőrmókok ősei is. A mi feladatunk viszont, hogy az otthon kényelmes körülményei mellett kellő felelősséggel és odafigyeléssel gondoskodjunk az étkezésről.
Miért fogadj örökbe cicát a Cica-Vár-Lak Alapítványtól?
-
A mentés után a cicusok bolha- és parazitamentesítésen esnek át.
-
Állatorvosi kivizsgálás során a cicák FIV/FeLV teszten vesznek részt, és megkapják a szükséges oltásaikat.
-
Örökbefogadás előtt ivartalanítjuk a cicákat.
-
A szocializálatlan vagy traumatizált cicák rehabilitációját külön segítő végzi.
-
Támogatunk az örökbefogadás minden percében, például külön Messenger csoportot is létrehozunk, hogy bármikor feltehesd a kérdéseidet.
Megnézem az örökbefogadásra váró cicákat