Ha szeretnél külföldre utazni, és egy cica is része családodnak, akkor valószínűleg felmerül benned a kérdés: hogyan lehetséges egy ilyen utazás? Akár már van cicád, akár még nincs, de tervezed, hogy egy kis bundás társsal vágj neki a világ felfedezésének, ez a cikk hasznos információkkal szolgál. Tudj meg mindent arról, hogy mit kell figyelembe venni, amikor a cica is útitársad lesz!
Fogadj örökbe egy csupaszív, mentett cicát a Cica-Vár-Lak Alapítványtól!
Kattints ide: Gazdira váró cicák
Utazás előtti teendők: erre figyelj, ha cicával utazol
Bizony vannak esetek, amikor muszáj külföldre utazni. Ha hosszabb időre elhagyod az országot, és ez alatt nem tudod senkire rábízni a cicádat, akkor előfordulhat, hogy magaddal kell vinned.
Mielőtt elindulnál a külföldi kalandra cicáddal, szükséges megfontolnod néhány dolgot. Ellenőrizd az adott ország(ok) belépési követelményeit a cicák számára, például az elvárt oltási és állatorvosi igazolások meglétét. Gondold végig az utazás módját és időtartamát is, hogy az a legkevésbé legyen stresszes a cicád számára.
Az utazás módja: repülő, vonat vagy autó?✈
A legfontosabb döntés, amit meg kell hoznod, az az utazás módja. Repülővel, vonattal vagy autóval utazol? Minden lehetőségnek megvannak a maga előnyei és kihívásai. Repülővel való utazáshoz például gyakran szükséges a speciális szállítóbox használata, míg autóval utazva könnyebb irányítani a körülményeket.
Kisállat szállítása repülőn: szabályok
Érdemes tudnod, hogy a legtöbb fapados légitársaság, például a WizzAir, az easyJet és a Ryanair nem vállalja a kisállatok szállítását. Ezeken a járatokon kizárólag a segítőkutya szállítása engedélyezett.
A hagyományos légitársaságoknál a cica szállítására kétféle lehetőség van. A fedélzeten szállítva, kézipoggyászként (PETC), vagy a repülőgép rakterében feladott poggyászként (AVIH). Hát az utóbbi lehetőséget mi biztosan nem javasolnánk…
Nem minden légitársaság vállalja kisállatok szállítását, és amelyik vállalja is, az sem mindenhová. A repülőgép fedélzetén egyszerre legfeljebb két egyforma fajtájú állat utazhat, ezért minden esetben közöld előre a szándékodat a légitársasággal, mielőtt a repülőjegyet megveszed számukra. Egy utas maximum két állatot vihet magával, ezen felül csak légi áruként lehet szállítani őket. Amennyiben csak utóbbira van lehetőséged, inkább válaszd a vonattal vagy autóval való közlekedést. Bízunk benne, hogy te sem szívesen hagynád magára a cicádat egy ilyen hosszú útra.
Tudj meg többet a légitársaságok vagy vasúttársaságok weboldalain:
- British Airways: kisállat szállítás
- Turkish Airlines: utazás kisállattal
- Lufthansa: kisállat szállítás
- MÁV: utazás kisállattal
Hordozó vagy szállítóbox cicáknak
Legyen szó bármelyik utazási módról, szükséged lesz egy megfelelő hordozóra vagy szállítóboxra a cicád számára. Ez biztosítja a biztonságát és kényelmét az utazás alatt. Válassz olyan hordozót, amely elég tágas, hogy a cica mozoghasson benne, és amely megfelel az adott légitársaság vagy közlekedési mód szabályainak.
Fontos, hogy a ketrec és az állat súlya általában maximum 8 kiló lehet, és vemhes cica nem szállítható a fedélzeten. A fedélzeti szállítás esetén a ketrec maximális paraméterei: 42 x 32 x 29 cm, akár a kézipoggyászé, de fontos, hogy a cica hordozója elférjen az ülés alatt.
Európai Uniós Állatútlevél kiváltása
Akár EU tagországba, akár azon kívülre utaztok a cicáddal, az egységes Európai Uniós Állatútlevél kiváltása minden esetben kötelező. Lényeges tudnod, hogy az Állatútlevél csak beültetett mikrochippel és hatályos veszettség elleni védőoltással együtt érvényes.
Az Állatútlevél nem minden esetben elegendő: egyes országok más és más szabályokhoz kötik a kisállatok beléptetését, így feltétlenül járj utána az adott ország szabályozásának, máskülönben a cicádat nem fogják átengedni a határon, esetleg karanténba kerül. Az adott országra vonatkozó szabályoknak a Magyar Állatorvosi Kamara weboldalán is utána tudsz nézni.
A chip fontossága
A külföldre utazáshoz elengedhetetlen a cica mikrochippel való azonosíthatósága. Ez egy kis, beültethető chip, amely tartalmazza a cicád adatait. Gondoskodj időben a cicád chipezéséről, hiszen időbe telhet a folyamat!
Utazási kiegészítők a cica számára: mit vigyél magaddal
A cicád kényelmének és biztonságának érdekében gondoskodj néhány alapvető utazási kiegészítőről. Ilyen például egy kényelmes takaró, víz- és élelem tálka, játékok és olyan tárgyak, amelyek segíthetnek a cicának stresszmentesen átvészelni az utazást.
Most, hogy megtudtad, hogy hogyan lehetséges a külföldre utazás cicával, semmi sem állhat az utadba a közös kalandok elől! Ha úgy érzed, mégsem szeretnéd vállalni ezeket a feltételeket, akkor tudd meg, hogyan lehet egyedül hagyni a cicát a lakásban.
Ha még nincs cicád, de szeretnél egyet magad mellé, javasoljuk, hogy látogass el a Cica-Vár-Lak Alapítványhoz. Itt gondosan felkészített, szeretetteljes cicákat találsz, akik készek az örökbefogadásra.
Kattints ide és Fogadj örökbe cicát!
Ha már van cicád, de szeretnéd támogatni a munkánkat, hogy minél több cicát menthessünk meg, akkor arra kérünk, válj Cica-Vár-Lak adományozóvá! Már egy egyszeri támogatás is sokat jelenthet a cicák számára.