Tudtad, hogy a mesékben ábrázoltak ellenére a macskák a tejcukrot többnyire nem, vagy alig tudják megemészteni? A cikkből mindent megtudhatsz a macskád egészséges táplálásáról. Például, hogy:
- Mit egyen a kölyök cica, és hogyan változik a vemhes cicus étkezése?
- Mennyit esznek az ivartalanított macskák, és mire érdemes figyelni idős macska etetésénél?
- Mit tegyél, ha nincs étvágya a cicának?
Főbb tudnivalók a macskák táplálásáról
- A macskák bizony nem kedvelik a vegán életformát, obligatív húsevő lévén feltétlenül állati eredetű táplálékra van szükségük.
- Emellett azonban a növényi eredetű táplálékot is igénylik. Gondolj csak a vadon élő macskákra, akik a rágcsálókat szőröstül-bőröstül, és azok növényi eredetű gyomor tartalmával együtt fogyasztják el.
- A macskák evolúciósan a sok aprótestű zsákmányállat elejtésére specializálódtak, ezért többször kevesebb táplálékot kell fogyasztaniuk.
- A cicák könnyen válogatóssá válhatnak, ezért ha lehetséges, már kölyökkoruktól kezdve változatos táplálékra szoktasd őket. Ugyanakkor ne válts hirtelen tápot, mert az árthat a cica bélflórájának, és könnyen hasmenés lehet a vége. Eleinte keverj a régi táphoz újat, majd fokozatosan növeld a keverékben az új táp arányát.
Kismacska etetése
Ahogyan a kisbabáknak, úgy a kölyökcicáknak is speciális tápanyagokra van szükségük az egészséges fejlődéshez. Ha olyan szerencsés vagy, hogy már kölyökkorában hozzád kerül a kis szőrgombolyag, akkor fontos tudnod, hogy a nőstény macskák tejtermelése 3-4 hét után csökkenni kezd.
Ilyenkor kell megkezdened a hozzátáplálást, méghozzá speciális, kiscicáknak szánt elededdel, amely vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag.
Eleinte kis adagokkal kezdd a hozzátáplálást, majd a harmadik hónaptól már csak szilárd eledelt kapjon a cica. Ha nem fogadja el az új táplálékot, lehetőség szerint adj hozzá kölyöktejet. Kiskorban az embernek szánt tejet is elfogadják a macskák, de ügyelj rá, hogy az arányát idővel csökkentsd, mert ilyenkor könnyen elhízhatnak a cicák.
Ismertess meg a cicáddal többféle eledelt, például különböző márkájú száraz és nedves tápokat, hogy ne váljon válogatóssá. Ez azért is fontos, mert ha később betegség vagy egyéb ok miatt változtatni kell az étrendjén, könnyebb lesz az átállás.
Négy hónapig koráig a cica sokszor egyen kis adagokat, mert az emésztőrendszere még kevésbé fejlett. Figyelj a rendszeres etetési idő betartására, és akár éjszakára is hagyj kint élelmet a cicus számára.
Négy-hat hónapos kor tájékán már elég fejletté válik ahhoz, hogy felnőtteknek való táplálékokat fogyasszon. Az étkezések számát csökkenteni kell, ugyanakkor továbbra is legalább 3 főétkezéssel számolj, melyből egy késő este történjen.
Fontos, hogy a száraz macskatápok kalóriadúsabbak a nedves eledeleknél, ezért ezeknél figyelj a csomagoláson javasolt adagolás betartására.
Hét hónapos kortól a nedves eledelt feloszthatod egy reggeli és egy esti főétkezésre. A főétkezések között adhatsz száraz eledelt, ugyanakkor tartsd szem előtt a napi energiabevitelt is.
Mennyi folyadékot igyon a kiscica?
Ügyelj rá, hogy mindig legyen friss, tiszta víz a tálkájában. A kiscicák szeretik a tejet, de később a macskák többségének hasmenése lesz a tejben található laktóztól. A speciális, csökkentett laktóztartalmú macskatej jó megoldást jelenthet.
Ivartalanított macska mennyit egyen?
Hét-nyolc hónapos korukra a nőstény macskák ivaréretté válnak, de egyéves korukig a kandúrokat is ajánlott ivartalanítani.
Az ivartalanított cica anyagcseréje és hormonháztartása megváltozik. Az étvágyért is felelős nemi hormonjaik nem termelődnek tovább, ezért csökken az energiaszükségletük, és többnyire nyugodtabbá is válnak. Az étvágy ehhez lassabban alkalmazkodik, ezért a műtét utáni időszakban jellemző a macskák elhízása.
Súlygyarapodás esetén érdemes csökkenteni a napi adagjukat. Ma már kapható kifejezetten az ivartalanított cicák számára gyártott csökkentett kalóriatartalmú táp, amivel megelőzheted az elhízást.
A cica regenerálódása miatt továbbra is figyelj a megfelelő tápanyagtartalomra. A kálcium és foszfor aránya kiemelten fontos. A minőségi fehérjében gazdag táp pedig segít megőrizni a műtött cica izomzatát a kevesebb mozgás ellenére is. Az antioxidánsokkal gazdagított eledel fokozza a sejtek javítómechanizmusát.
Ha az ivartalanítást követően más jellegű tápra térsz át, akkor figyelj a fokozatosságra, mert bizony könnyen falakba ütközhetsz kedvencednél.
Étvágytalan macska etetése
A cica étvágytalanságát okozhatja többek között fertőzés, bélbetegség vagy fogfájás, ínygyulladás, de sajnos akár rákos megbetegedés vagy mérgezés is.
Mielőtt diétára fognád a cicád, fontos, hogy kikérd egy állatorvos véleményét és együtt felderítsétek a probléma okát. Ha például nemrég oltást kapott a cicus, akkor pár napig normális az étvágytalanság.
Előfordul, hogy egyszerűen nem ízlik neki egy új macskaeledel, ezért érdemes kipróbálnod más márkájú, más ízű tápokat, hátha visszatér az étvágya.
Vemhes macska etetése
Ha hamarosan kölyök cicák érkeznek a házhoz, akkor fontos, hogy megfelelően gondoskodj az anya táplálásáról. A megfelelő etetéssel hozzájárulhatsz, hogy az újszülött cicák egészségesen jöjjenek világra, és ezáltal nagyobb esélyük legyen például otthonra találni.
⚠ Fontos |
Az ivartalanítás közös felelősségünk, a nemkívánt macskaszaporulatot állatvédelmi okokból érdemes elkerülni a műtét állatorvos általi elvégzésével. Az ivartalan cica átlagosan hosszabb ideig él, és mentesül a nemi úton terjedő cicabetegségektől, valamint számos egészségügyi kockázattól. |
A macskák vemhessége átlagosan 61-72 napig tart. A vemhesség elején zsírban gazdag diétára van szükség, ami többnyire táplálékváltással jár. Az új, zsírban gazdag tápot keverd a megszokott eledelébe 1:4 arányban. 5-7 nap alatt fokozatosan szoktasd át az új táplálékra. A hirtelen tápanyagvátlás emésztési gondokat okozhat, ami a vemhes cicát még inkább megviselheti.
A vemhesség előrehaladtával a macska energiaszükséglete hetente nagyjából 10%-kal nő. Így a vemhesség utolsó szakaszában az energiaszükséglete 70%-kal több lesz a normálisnál.
Fontos, hogy a mennyiség helyett törekedj a minőségre, azaz válassz inkább energiadús táplálékot, ne az adagot növeld 70%-kal. Ekkora mennyiséget ugyanis a cica nehezen fog tudni megemészteni.
A kiscicák születése után az anya szervezete minden energiáját a tejtermelésre fordítja, és akár naponta negyed liter tejet is termel. A táplálék szükséglete ezáltal két-háromszorosára nő. Gondoskodj róla, hogy mindig elérhető legyen számára az eledel és a friss ivóvíz.
A szoptatási időszak vége felé fokozatosan térj vissza a szokásos táplálásához.
Idős macska etetése
Amennyiben a macskádnak nincsenek egészségi problémái, vagy az állatorvos mást nem javasol, ajánlott kifejezetten idős cicák számára kialakított tápra váltani a normál macskaeledel helyett.
Az öreg macskáknak készült eledelek minőségi fehérjéket és gyakran hozzáadott E-vitamint is tartalmaznak, amely segíti a szervezetük védekezőképességét. Mivel a kis matuzsálemek keveset mozognak, ezért alacsonyabb kalóriatartalmú tápra van szükségük.
Idővel érdemes áttérni a kisebb darabokból álló, puha falatokra, hogy kíméld a cicád fogait.
Az átállás fokozatosságára ilyenkor is ügyelj. Akár 10 napon át csökkentsd a régi táp arányát, míg végül teljesen átállsz az új eledelre. Amennyiben a cica elutasítja az ételt, keresd fel az állatorvost, mert lehet, hogy egészségügyi probléma áll a háttérben.
Hányszor egyen a cica naponta?
Megoszlanak a vélemények azzal kapcsolatban, hogy a macska etetése naponta hányszor ajánlott. Míg a kismacskáknál törekedned kell a minél többszöri, kis adagokban történő etetésre, a felnőtt macskák igényei életkortól, időjárástól és egyéb tényezőktől függően eltérhetnek.
Átlagosan egy egészséges, normál testalkatú cica naponta két-háromszor eszik, de vannak, akik a gyakori, kis adagokat preferálják. Minden cica egyéniség, de általában a nedves tápot már a kitevéskor elfogyasztják, a száraz táphoz pedig még hozzányúlnak később.
Ha munkába jársz, akkor reggel, indulás előtt adj a cicának valamivel több eledelt. A délutáni hazatéréskor már egy kisebb adag is elegendő. Reggel egy kis nasival is megjutalmazhatod, így könnyebb lesz átvészelnie a nélkülöd töltött órákat.
Ha egész nap otthon vagy, akkor inkább három alkalommal etesd reggel, délben és este.
Ha tápról van szó, akkor az olcsóbb a drágább!
Óvakodj a gyanúsan olcsó állateledelektől, amelyek csomagolásán még az összetételt és az ajánlott adagolást sem tüntetik fel a gyártók. A prémium tápok 1000-2500 Ft/kg között mozognak, ám ezekben található a legtöbb minőségi, állati eredetű fehérje.
Fontos, hogy ezek könnyebben emészthetők, míg a nagy mennyiségű, ám tápanyagban szegény eledelek nemhogy nem tartalmaznak elég kalóriát, de még emésztési gondokat is okozhatnak a cicád számára.
Macskaeledelből létezik a száraz táp mellett nedves (konzerv vagy alutasakos) eledel is, melynek ideálisan 80%-os a víztartalma. Ezeket kombinálva sokat tehetsz a cicád egészségéért, emellett figyelj az életkornak megfelelő táplálásra.
A nedves tápot a legtöbb cica jobban szereti, ám ügyelj rá, hogy ne vidd túlzásba az adagolását, mert a rágás hiánya fogkőképződéshez vezethet. A legjobb megoldás az alutasakos eledel, ami porciózva kapható. Így nem fordulhat elő, hogy véletlenül megromlik az étel, mert túl sokat adagolsz.
Ha a cicád elutasítja a száraztápot, akkor érdemes kipróbálni, hogy húslevesbe vagy vízbe áztatod. Száraz táp adásakor fokozottan figyelj rá, hogy a kedvenced előtt legyen friss víz!
A hozzánk kerülő cicákat minőségi nedves- és száraztáppal látjuk el, a legyengült cicák pedig immunerősítést kapnak.
Fogadj örökbe egy csupaszív cicát a Cica-Vár-Lak Alapítványtól!
Már több mint 500 cica talált nálunk gazdára, de továbbra is rengeteg szerethető szőrgombolyag várja, hogy új otthonra leljen. Miért fogadj tőlünk örökbe?
- A mentés után a cicusok bolha- és parazitamentesítésen esnek át.
- Állatorvosi kivizsgálás során a cicák FIV/FeLV teszten vesznek részt, és megkapják a szükséges oltásaikat.
- Ha a cicák elérték a megfelelő kort és egészségi állapotuk megengedi, akkor minden esetben ivartalaníttatjuk őket, mielőtt örökbefogadásra kerülne sor.
- A szocializálatlan vagy traumatizált cicák rehabilitációját külön segítő végzi.
- Támogatunk az örökbefogadás minden percében, például külön Messenger csoportot is létrehozunk, hogy bármikor feltehesd a kérdéseidet.
Mindezt a nálunk lévő cicák számára nagylelkű adományozóink támogatásából fedezzük. Ha van rá lehetőséged, arra kérünk, támogasd Te is a munkánkat!