Barion Pixel

Macska stressz: okai, így ismerd fel, kezelés

Stresszes a cicád? Hogyan ismerd fel, és hogyan segíthetsz?

​A stressz felismeréséhez a cicád számos viselkedési formáját kell megfigyelni. Tudd meg cikkünkből, hogy:

  • Mik a stressz jelei a macskáknál?
  • Mi okozhat stresszt a cicádnál?
  • Mit tehetsz, hogy jobban érezze magát?

 

A stresszes macska nem egyenlő a traumatizált cicával, akikkel sajnos gyakran találkozunk. A Cica-Vár-Lak Alapítványnál a traumatizált cicákkal külön segítő foglalkozik. Fontos, hogy az alapítványtól a cicák gondos felkészítést követően, tesztelve, beoltva és – lehetőség szerint – ivartalanítva jutnak el jövőbeli szerető gazdijukhoz.

 

Megnézem az örökbefogadásra váró cicákat

Jelek, hogy a cicád stresszel

Ahogy a stressz káros hatással van az emberekre, ugyanez igaz a macskákra is. A kezeletlen stressz szorongáshoz vezet, beleértve az agressziót is.

 

Ha azt veszed észre, hogy a macska furcsán viselkedik – fél, búvóhelyet keres, remeg, rázkódik vagy a macskaalom helyett máshol vizel –, ezek lehetnek a stressz jelei. A kutyákkal ellentétben a macskák nem nyíltan mutatják érzelmeiket, ami azt jelenti, hogy a inkább visszavonulnak a világtól, amikor stresszes helyzetben vannak. Ezért fontos felismerni és megérteni a stressz finom jeleit a macskáknál, mielőtt a dolgok elfajulnának.

 

A stressz jele lehet még a szokatlan nyávogás, morgás, fújás és agresszió. Ráadásul a stresszes macskáknál hólyag- és emésztőrendszeri problémák is megjelenhetnek, és akár kopaszra nyalogathatják magukat. Sajnos gyakran mi magunk stresszeljük a macskáinkat anélkül, hogy észrevennénk. Ha a fizikai viselkedésünk és hangunk időnként változik, az bizonytalanságot kelthet a cicában azzal kapcsolatban, hogy legközelebb hogyan fogunk viselkedni.

Milyen okai lehetnek a stressznek a macskánál?

A macska stressznek számos oka lehet, mert nem jól viselik a változást. Jelentheti ez azt, hogy ha áthelyezünk egy kedvenc szobanövényt a ház egyik sarkából a másikba, az stresszt okozhat a macskának? Még ez is előfordulhat. A legkisebb környezetben bekövetkezett változás is okozhat nyugtalanságot. Míg egy vacsoravendég neked izgalmas társaságot jelent, egy macskának, aki csak téged szokott meg vacsoraidőben, ez a rutin megszakítását jelentheti.

Az otthoni környezet hatása a cicára

Amennyiben nincs elég hely a cicának elvonulni a lakásban, az szintén a stressz forrása lehet. A macska tartása panellakásban is lehetséges, ha odafigyelsz néhány dologra.

 

A rendszeres állatorvosi látogatások is nyugtalanságra adhatnak okot. Lássuk be, ahogy mi sem szeretünk orvoshoz járni, a macskák sem rajonganak ezért a programért. Már maga az út is ijesztő lehet. Ha állatorvoshoz kell menni, használj kényelmes és ismerős hordozót, amelyet takaróval takarsz be. 

 

Ha azonban minden egyes alkalommal tortúrát éltek át, inkább kérj otthoni látogatást, ha lehetséges – ez könnyebb neked, a macskádnak, és lehetővé teszi az állatorvosnak, hogy a macskát a legnyugodtabb állapotában figyelje meg. 

 

Mi a helyzet a vendégekkel vagy az új lakótársakkal? Természetesen vannak barátságosabb cicák, ám ha a tiéd a zárkózottabbak táborát erősíti, akkor egészen máshogy reagálhat a „betolakodókra”. Fontos, hogy lassan és türelemmel, megértéssel szoktasd a cicát azokhoz az emberekhez vagy éppen az új macskához, akik veled fognak élni. Olvasd el tippjeinket a macskák összeszoktatásához. Ami a vendégeket illeti, minél kevesebb figyelmet szentelnek a macskának, annál nyugodtabb lesz.

Egyedüllét

Sokan azért tartanak a cica örökbefogadástól, mert félnek, hogy nem tudnak majd hosszabb programot szervezni hétvégére vagy a nyárra. A macskatartás valóban jár kötöttségekkel, de szerencsére vannak olyan tippek, amelyek mellett biztonsággal egyedül hagyhatod a cicát pár napra. Tudj meg többet, mire figyelj, ha egyedül van a cica a lakásban.

Nyári forróság

A stressz oka az is lehet, ha a cicádnak melege van. Az egyre forróbb nyarak miatt nem a kétlábúak igényei mellett vedd figyelembe a cicádat is, amikor az otthonodat hűvösebbé szeretnéd tenni. A cicatartás nyáron körültekintést igényel, hiszen az extrém meleg időjárás számos veszélyt rejthet magában számukra. Tudd meg korábbi cikkünkből, hogyan etesd őket megfelelően, hogy biztosítsd a megfelelő ivóvíz hozzáférést, hogyan kezeld a klímát, és miként előzd meg a hőgutát vagy a macska leégést.

Betegség

Előfordulhat, hogy a cicád valamilyen betegséggel küzd, és ezért nyugtalan, ha hozzáérnek vagy ezért bújik el a világ elől. Mindenképpen gondoskodj a rendszeres állatorvosi kivizsgálásról. Ez is érdekelhet:

Hogyan segíthetsz a stresszes cicádon?

Lássuk, mit tehetsz, ha stresszel a macskád.

1. Fordulj állatorvoshoz!

Ha a cicádon a stressz jeleit észleled, fordulj állatorvoshoz, hogy kizárd az esetleges egészségügyi problémákat. 

2. Próbáld megfejteni a stressz okát!

Ha nem betegség áll a háttérben, akkor érdemes sorra venni a további lehetőségeket. Mivel a macskák független lények, felelősnek érzik magukat a jólétükért. Kockázatot értékelnek minden helyzetben, és megpróbálják megérteni annak fenyegetését vagy veszélyét. Ezért a macskák a következetesség és a kiszámíthatóság segíthet a stressz megszüntetésében. A külső stresszorokat azonosítani kell, mielőtt bármit is megpróbálnánk velük tenni. Rendszeres vendégek érkezése? A munkarended? Zajos forgalom az úton? A lista végtelen.

3. Keresd meg a gyógymódot!

Miután azonosítottad a stressz forrását, tegyél lépéseket, amelyek enyhítik a macska szorongását vagy félelmét. A legjobb, ha magát az okot szünteted meg, de sajnos számos esetben erre nincs lehetőség.A forgalmas utat nem fogod tudni rendre inteni, és a munkarendeden sem feltétlenül tudsz változtatni.

 

Néhány macskagazdi úgy dönt, hogy ayurvédikus gyógymódokat, illóolajokat és feromonos nyakörveket használ a stressz enyhítésére olyan helyzetekben, amelyeket nem tudnak kontrollálni. Azonban nagyon fontos, hogy ezek használata előtt mindig egyeztess az állatorvossal.

 

Ha a probléma otthon van, azaz a cica unatkozik vagy ingerszegény a környezete, akkor az állatorvosok az ‘környezetgazdagítást’ javasolják, hogy boldogabbá tedd a macskádat. Ez több mentális stimulációt, vertikális tereket, például macskafákat és vízforrásokat jelent, amelyek ösztönzik az ivóvízfogyasztást. Nézd meg a macskabútorok és kaparófák kínálatát, amelyek nagyon hasznosak lehetnek a szorongó macskák megnyugtatásában.

 

Amikor a stresszes abból ered, hogy egyedül hagyod a cicádat, tanítsd meg őt, hogy feküdjön le egy biztonságos és eldugott helyen, majd jutalmazd meg őt ezért. Így megérti, hogy amikor te elmész, még mindig biztonságban van, és lazíthat.

 

Amikor a macskáknál a stressz kezeletlenül marad, az idővel rosszabbodik, és a nem kívánt viselkedési formák felerősödnek. A hosszú távú stressz cicákra gyakorolt hatása hasonló, mint az embereknél: legyengült immunrendszer, szorongás, agresszió és depresszió. Szívszorító nézni, ahogy a macskák megküzdenek a stresszel és a félelemmel. Ahhoz, hogy a cicának békés otthona legyen, a lehető legkorábban be kell avatkoznunk. Türelemmel és szeretettel a macskák hamarosan visszatérnek boldogabb és egészségesebb önmagukhoz.

 

Miért fogadj örökbe cicát a Cica-Vár-Lak Alapítványtól?

  • A mentés után a cicusok bolha- és parazitamentesítésen esnek át.
  • Állatorvosi kivizsgálás során a cicák FIV/FeLV teszten vesznek részt, és megkapják a szükséges oltásaikat.
  • Örökbefogadás előtt ivartalanítjuk a cicákat.
  • A szocializálatlan vagy traumatizált cicák rehabilitációját külön segítő végzi.
  • Támogatunk az örökbefogadás minden percében, például külön Messenger csoportot is létrehozunk, hogy bármikor feltehesd a kérdéseidet.

Megnézem az örökbefogadásra váró cicákat Adományozok a cicáknak!