A hűvősebb idő beálltával már megszokott, hogy egyre több felső légúti megbetegedés is megjelenik, de nem szabad elfelejteni, hogy ezek nemcsak ránk, a cicákra is veszélyesek.
Alábbi cikkünkben összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat és információkat a macskanátha kapcsán:
A legfontosabb tudnivaló, hogy a macskanáthát is vírus okozza, azonban ezek a vírusok nem terjednek állatról emberre, és pánikra semmi ok, szinte biztos, hogy te sem fogod a kiscicád megfertőzni semmilyen emberi hurutgyulladással.
De akkor hogyan kapják el a cicák?
Nincs nagy titok, fertőzött macskáktól, vagy a velük érintkező tárgyak felületeiről könnyen elkaphatják kis kedvenceink, de ami az embereknél is gyakori alap ok, a legyengült immunrendszer, nem megfelelő, kevés tápanyagot tartalmazó étkezés és a váratlan hideg-nyirkos nedves idő mind kedvez a vírusok terjedésének. A nagyon fiatal és az idős állatok vannak a nagyobb rizikófaktorban, előbbiek az ellenálló képesség kialakulása előtt, még kis védtelen szervezetükkel, utóbbiak a korukból fakadóan a gyengeség miatt lehetnek jobban kitéve ezeknek a fertőzéseknek.
Melyek az intő jelek, hogy beteg lehet a cica?
A cicák nem nagyon tudják titkolni, ha nincsenek túl jól, így amelyik cica betegnek néz ki, az általában jó eséllyel az is. A macskanátha nagyon hasonló tüneteket produkál az emberivel:
kötőhártya gyulladás és orrnyálkahártya gyulladás
köhögés, szörcsögés
tüsszentés
étvágytalanság
Megelőzés:
Szerencsére a védőoltás megoldást nyújt már igen fiatal korban is, így érdemes ezzel már a kiscicák esetében is számolni, hiszen jobb megelőzni a bajt, de az idősebb állatok oltása is hatékony védelmet biztosít, évente egy ilyen oltás beadására van szükség. Kiemelten fontos olyan cicák esetében, akik kapcsolatba kerülhetnek kóbor, illetve kinti cicákkal. Emellett fontos a száraz és meleg fekhely/kuckó, a kiegyensúlyozott táplálkozás biztosítása és a megfelelő gondoskodás.
Ha megtörtént a baj:
A macskanátha gyógyítható, és minél korábban orvoshoz kerül az cicus, annál gyorsabb a gyógyulás és egyszerűbb a kezelés. Gyulladáscsökkentő, súlyosabb esetben antibiotikumos kúra tud megoldást nyújtani a betegség mielőbbi legyőzésére. De nem szabad elfelejteni a az otthoni lábadozás legfontosabb részeit sem: sok pihenés, a szem és az orr tisztítása, sok tápanyag és folyadék és persze szeretgetés.
Ha még nincs kit szeretgetned, de összekötnéd az életed egy kedves kis vagy éppen nagy szőrmókkal: a Cica-Vár-Lak Alapítványtól fiatalabb és idősebb cicát is örökbefogadhatsz.
Miért érdemes Cica-Vár-Lak Alapítványtól örökbefogadnod?
- A mentés után a cicusok bolha- és parazitamentesítésen esnek át.
- Állatorvosi kivizsgálás során a cicák FIV/FeLV teszten vesznek részt, és megkapják a szükséges oltásaikat.
- Örökbefogadás előtt ivartalanítjuk a cicákat.
- A szocializálatlan vagy traumatizált cicák rehabilitációját külön segítő végzi.
- Támogatunk az örökbefogadás minden percében, például külön Messenger csoportot is létrehozunk, hogy bármikor feltehesd a kérdéseidet.
Gyere el hozzánk és találd meg a hozzád leginkább passzoló cicust!
Összegzés:
Bár hajlamosak vagyunk a saját betegeskedéseinket is egy legyintéssel intézni, hogy “oh majd két tea után jobban leszek”, a cicák esetében nem szabad elbagatelizálni a tüneteket (halkan jegyezzük meg, hogy sokszor a mi esetünkben sem biztos, hogy jó ötlet) mert a szövődmények, illetve a vírus terjedése a cica szervezetében nehezebb gyógyulást és gyengülést hoz. Persze a megelőzés a legfontosabb, de ha netán lábadozó kis beteg lesz a legkedvesebb lakótársunkból, akkor mint nekünk is, nekik is a törődés és a jó melegben kuckózás teszi a legjobbat.