Barion Pixel

Macskatartás társasházban: Szabályok, tudnivalók, tippek

Társasházban milyen a macskatartás? Szabályok, tudnivalók, tippek

Ha társasházban vagy ikerházban szeretnél macskát tartani, akkor érdemes tisztába lenni az alapokkal. Így lesz békés, örömteli és harmonikus az együttélés a cicával és a szomszédokkal egyaránt.

 

Ha szeretnél új esélyt adni egy bársonytalpúnak, akkor fogadj örökbe csupaszív mentett cicát a Cica-Vár-Lak Alapítványtól!

 

ÖRÖKBE FOGADOK

Társasházi macskatartás szabályai: Mit kell tudnod a jogaidról és kötelességeidről?

A macskatartást társasházban önkormányzati rendelet és társasházi döntések is befolyásolhatják.

Önkormányzati rendelet

Jelenleg az ingatlan nagysága határozza meg a tartható állatszámot. A kutyákra a jogszabályok jobban kitérnek. A kedvtelésből tartott állatokról szóló kormányrendelet szerint 6 m² per kutya a minimális előírás. Vagyis egy 60 m² -es lakásban akár 10 kutya is tartható. Ez persze nem azt jelenti, hogy ennyi kutya jól érezné magát egy ekkora helyen.

 

A macskákkal kapcsolatban meglehetősen kevés jogszabályi előírás létezik. Nincs oltási kötelezettség, csak állatorvosi ajánlás a cicák oltására. Transzponderrel sem kell őket megjelölni. Így a hatóságok nehezen tudják alkalmazni a jogszabály által előírt „szökés megakadályozására” vonatkozó szankciókat. A felelőtlen állattartók könnyen hivatkozhatnak arra, hogy az állat nem az övék, csak beszökött a portájukra.

Társasházi szabályozás

A közös tulajdonú részeken a lakógyűlés bármiről dönthet. Ide tartozik például a lépcsőház, a szemétledobó, a lift, a raktárak, a pince, a folyosó és az udvar. Ha ezeken a részeken a lakógyűlés megtiltotta az állattartást, akkor az ellen nem igazán lehet mit tenni. Azzal pedig a legtöbb felelős macskatartó egyetért, hogy ezek a helyek amúgy sem ideálisak a cica számára. 

 

De mi a helyzet a lakásokon belüli állattartással? Ha csak a társasház közös képviselete nem rendelkezik másképp, lakásonként kettő macska tartható. Azonban a macskatartás szabályai társasházanként is eltérhetnek. Mindenképp érdemes megnézned a házirend állatokra vonatkozó részét, illetve egyeztetni a közös képviselővel.

 

Elviekben a cicatartás a lakáson belül mindaddig magánügy, ameddig nem túl zajos, nem túl büdös, vagy nincs szó állatkínzásról. Természetesen a zaj és a szagok terén mindenkinek más az ingerküszöbe, és előfordulhatnak túlkapások a szomszédok részéről. Azonban érdemes belegondolni, ha folyamatosan nyávog a macska, akkor biztosan mindent megadsz-e neki, amire szüksége van.

 

Az ilyen típusú problémák esetén egy társasházi döntés már nem elegendő. Állattartási ügy vagy szomszédjogi per keretében lehet döntést hozni arról, hogy a rossz tartási körülmények miatt zajong-e a cica, vagy például kinek van több joga: neked az állattartáshoz vagy a szomszédnak a nyugodt pihenéshez?

Mire figyelj társasházi macska esetén?

Foglalkozz eleget a cicával!

Mielőtt bármilyen lakásba cicát fogadnál be, érdemes végiggondolni, hogy tényleg tudsz-e elég időt tölteni a cicával. Természetesen nem a munkaidőre gondolunk, hiszen egy felnőtt cica egyedül a lakásban akár 8-10 órán keresztül is elvan. Azonban alig várja, hogy hazaérj és ekkor követelni fogja a játékot.

 

Amíg távol vagy, szintén érdemes lekötni a cica figyelmét. Természetesen egy másik cicával könnyebben elviselné az egyedül töltött időt, de ha ezt nem tudod megtenni, akkor érdemes még több játékot beszerezni. (A macskák összeszoktatásához korábbi cikkünkben adunk tippeket.) 

 

A tapasztalat azt mutatja, hogy néha a legegyszerűbb dolgok tudják lekötni leginkább a cica figyelmét. Ilyen lehet egy csörgős labda vagy éppen egy kartondoboz. 

 

Ügyelj rá, hogy ne hagyj elöl apró tárgyakat vagy szalagokat, amit a cica lenyelhet.

Ne tartsd kinti cicaként!

Egyrészt ezt jogszabály tiltja, másrészt a kijárós macskákat rengeteg veszély fenyegeti. Elüthetik, megmérgezhetik, bizonyos helyeken meglőhetik, netán fertőzéseket szedhet össze. Sajnos azt is hozzá kell tenni, hogy a cicák jelentős pusztítást végezhetnek a helyi élővilágon, benne a védett és nem védett madarakkal, hüllőkkel, apróvadakkal.

 

Amennyiben a cicád nincs ivartalanítva, úgy minden évben többször hozzájárul az állomány fölösleges növeléséhez. Ezek a kiscicák pedig jobb esetben a nem túl elégedett szomszéd telkén, rosszabb esetben pedig a menhelyen vagy az utcán végzik.

Ivartalanítsd a benti cicát is!

Az imént említett elsődleges okok mellett azt is meg kell jegyezni, hogy az ivaros macskát agyrém lakásban tartani. Ha eddig nem volt ivartalanítva a cica, tedd meg mindenféleképpen. A kandúroknak erősebb szagú a vizelete és jelölhetnek is, míg a nőstény az ivarzási időszakban iszonyatos zajkoncertet ad, amit a szomszédok biztosan nem díjaznának. Tudj meg többet a cica ivartalanítása kapcsán! 

Szereltess fel macskahálót az ablakra, ajtóra!

Egy cicát nagyon nehéz arra megtanítani, hogy hova ne másszon fel, rengeteg időt kell ehhez vele töltened. Nem lehetetlen, de kihívás lesz. Ezért jó, ha mielőbb felszereltetsz egy erős cicahálót, hogy ha fel is mászik a cica, ne essen ki. Még ha nem is laksz magasan, akkor is számos veszély leselkedhet a cicára. Ilyen lehet például a szilveszteri tűzijáték okozta zaj, vagy a szomszédban lakó kutya, ami megrémítheti és elüldözheti a cicát.

 

Hozzá kell tenni, hogy minden cica különböző. Valaki egyből kisurran, ha nyílik az ajtó, míg más macska remekül elvan a lakásban és nincs kedve onnan kimenni. A kiscicák jóval kíváncsibb természetűek, mint a felnőtt esetleg idős macskák. 

Milyen veszélyek leselkedhetnek még társasházban a cicára, és hogyan előzd meg ezeket?

Kerüld az olyan szobanövényeket, mint az azalea vagy a mikulásvirág, mert ezek mérgezőek lehetnek a macskák számára. Ugyanez igaz a macskákra veszélyes élelmiszerekre is. Ellenőrizd, hogy a szomszéd tart-e ilyen növényeket a portáján! Ez esetben még fontosabb a macskaháló felszerelése, mert egy pillanat alatt megtörténhet a baj. Emellett gondoskodj a cica számára ajánlott oltásokról, így megelőzhetőek a kóbor cicák által terjesztett FIV és FeLV betegségek.

 

Arról, hogyan védheted meg a bútoraidat a cica karmaitól, a cicatartás panelban cikkünkben írtunk.

Cica-Vár-Lak: Fogadj örökbe felnőtt cicát társasházba! 

Ha felnőtt cicát szeretnél befogadni, akit könnyebben egyedül mersz hagyni a társasházi lakásban, amíg dolgozol, akkor érdemes ellátogatnod a Cica-Vár-Lak Alapítványhoz. 

 

Mi előre elmesélünk neked mindent a cicáról, és olvashatsz is a gazdára váró cicák történetéről is. Fontos, hogy kizárólag benti tartásra adunk örökbe cicusokat, annak érdekében, hogy minél többen élhessenek boldog és egészséges életet, és örökbeadás után ne kerüljenek vissza a menhelyre. Nézd meg a gazdira váró cicákat!

Miért fogadj örökbe tőlünk cicát?

  • A mentés után a cicusok bolha- és parazitamentesítésen esnek át.
  • Állatorvosi kivizsgálás során a cicák FIV/FeLV teszten vesznek részt, és megkapják a szükséges oltásaikat.
  • Ha a cicák elérték a megfelelő kort és egészségi állapotuk megengedi, akkor minden esetben ivartalaníttatjuk őket, mielőtt örökbefogadásra kerülne sor.
  • A szocializálatlan vagy traumatizált cicák rehabilitációját külön segítő végzi.
  • Az örökbeadás előtt személyesen is találkozol a kis bársonytalpúval, így mindent megtudhatsz a jelleméről. Nálunk nem indulhat el az örökbefogadás anélkül, hogy meggyőződjetek róla, jól ki fogtok jönni egymással.
  • Támogatunk az örökbefogadás minden percében, például külön Messenger csoportot is létrehozunk, hogy bármikor feltehesd a kérdéseidet.

 

ÖRÖKBE FOGADOK

 

A társasházi cicatartásnak vannak önkormányzati és társasházi szabályai is, amit figyelembe kell venni. A benti tartás mellett szóló érvek azonban egyértelműen a cica egészségét, biztonságát és jólétét helyezik előtérbe. Arra kérünk, ha módodban áll, támogasd a cicák mentését, például az adó 1% felajánlásával.