Barion Pixel

Mit tegyél, ha elhagyatott cicát találtál? Rövid útmutató

Gazdátlan cicát vagy kölyökalmot találtál? Lássuk, mit érdemes ilyenkor tenni és hová fordulhatsz segítségért.

1. Ha kóbor cicát találsz, először mérd fel a helyzetet!

Először is győződj meg róla, hogy a cicát valóban magára hagyták, és nem csak elkóborolt valahonnan. Ha még tiszta és rendezett a szőre, akkor valószínűleg csak elcsavargott otthonról, és magától is hazatalál, vagy a gazdija már keresi. Érdemes először az utcában érdeklődnöd, mert akár a közeli szomszédod cicája is lehet.

Ha azonban a cica nagyon le van soványodva, vagy láthatóan segítségre szorul, netán egy egész alomnyi kölyökcicát találtál, akkor olvass tovább!

2. Vidd állatorvoshoz a cicá(ka)t!

Ha súlyos a helyzet, akkor keresd fel valamelyik közeli állatorvost. Vecsésen és környékén ilyen lehet például:

  • ZOOÁZIS Állatorvosi Rendelő
  • Gyógyír Állatorvosi Rendelő
  • Szent Bernát Pestimrei Kisállat-ambulancia – Állatorvos

3. Irány az állatmenhely!

A kutyáknál valamivel egyszerűbb a helyzet, mert ha van bennük chip, akkor hamarabb meglehet a gazdijuk. Sajnos a cicákban ritkán található ilyen – ha esetleg mégis, azt az állatorvos meg tudja mondani.

Cicák esetén az állatmenhelyekhez fordulhatsz. Vannak kifejezetten nekik szóló menhelyek, a Cica-Vár-Lak is ilyen. Kérdezd meg, hogy van-e szabad hely a cica számára. Ilyen esetben Facebook üzenetben kereshetsz minket.

Sajnos a legtöbb állatmenhelyen teltház vagy várólista van. Ez azt jelenti, hogy amíg örökbe nem fogadnak egy állatot, addig nem lehet a helyükre másik rászoruló cicát tenni. 

Ha mégis lenne hely, akkor arra kérünk, hozd be a cicust, mert sajnos a legtöbb menhelyhez hasonlóan általában nincs szabad kapacitásunk a talált cicák begyűjtésére.

4. Ha a menhelyben teltház van, akkor az alábbiakat teheted:

Keress neki ideiglenes lakhelyet!

Ha van rá lehetőséged, fogadd be ideiglenesen a cicát, vagy kérj segítséget egy közelben lakó baráttól, ismerőstől. Azért fontos, hogy a talált állatot ne vidd messzire, mert ha nem eldobták, csak véletlen baleset érte, akkor könnyen lehet, hogy a gazdája éppen keresi.

Oszd meg a közösségi médiában!

Készíts jó minőségű fotót a cicáról az esetleges megkülönböztető jegyek kiemelésével, majd a megtalálás helyét és idejét bemutatva posztold ki a Facebook profilodra vagy a környékbeli állatos csoportokba. Ahol lehet, tedd megoszthatóvá a posztodat!

Nekünk is elküldheted a fotót és a leírást a cicavarlakalapitvany@gmail.com email címre, és megosztjuk a saját online felületeinken. Így jó eséllyel hamarabb talál gazdára.

Ragassz ki plakátot a cica fotójával!

Kérd meg a környékbelieket, például a szomszédokat és a boltosokat, hogy segítsenek a plakát kiragasztásában.

5. Mit tegyél, ha a szemed láttára dobták ki a cicát az utcára, például egy autóból?

Ritkán fordul elő, de az ilyen eseteket a helyi önkormányzat jegyzőjének lehet írásban bejelenteni, aki a hatályos állatvédelmi törvény értelmében – akár az illetékes rendőrség bevonásával – eljár az ügyben.

A bejelentéshez csatolnod kell az esetlegesen látott autó rendszámát és típusát, és amennyiben tudomást szerzel róla, akkor az állattartó nevét és címét. Fontos, hogy ebben az esetben is mérlegel körültekintően. Attól, hogy ismered az elkóborolt cica gazdáját, egyáltalán nem biztos, hogy szándékosan szabadult meg az állattól!

Az állatkínzást, a felelőtlen állattartást is be lehet jelenteni, ám a komolytalan bejelentések kiszűrése érdekében ehhez több szomszéd aláírására és a tartási körülményekről készült fényképekre is szükség van.

Mi vár a befogadott cicákra a Cica-Vár-Lak Alapítványnál?

Először is, minden esetben megköszönjük, ha felkeresel bennünket. Azzal, hogy nem hagytad magára a kiscicát, már sokat tettél a jövője érdekében! Szeretnénk ha biztos lehetnél benne, hogy nálunk jó helyen lesz a cicus.

 

  1. lépés: Állatorvosi kivizsgálás

Amint bekerül hozzánk egy cica, megszabadítjuk a bolháktól és egyéb élősködőktől. A cicákat elvisszük FIV/FeLV tesztre, ezen kívül egy általános kivizsgáláson is részt vesznek.

 

  1. lépés: Minőségi táplálás

A nálunk lévő cicákat minőségi nedves- és száraztáppal látjuk el, a legyengült cicák pedig immunerősítést kapnak.

 

  1. lépés: Ivartalanítás

A beavatkozás előtt egy hétig megfigyeljük a cicát, és meggyőződünk róla, hogy készen áll a beavatkozásra.

 

  1. lépés: Cicák lelki támogatása

A félénk, szocializálatlan cicákkal külön segítő foglalkozik.

 

  1. lépés: Beszélgetés a jelentkezőkkel

Ha meggyőződtünk róla, hogy a cica örökbefogadásra kész, akkor igyekszünk minél jobban megismerni a lehetséges gazdikat, és mi is megosztjuk velük az örökbefogadási feltételeket.

 

  1. lépés: Személyes találkozás és örökbefogadás

A döntés előtt a gazdik személyesen is találkoznak a cicussal. Ha megvan a kémia, akkor akár azonnal aláírhatjuk az örökbefogadási szerződést a leendő gazdival.

 

  1. lépés: Támogatjuk a gazdikat

Külön Messenger csoportot hozunk létre, ahol segítünk a továbbiakban. A gazdik akár a cica boldog perceit is megoszthatják velünk.

 

 

 

 

 

Minden segítség számít. Támogass minket, hogy minél több cicát menthessünk meg!

Ha szeretnéd támogatni a munkánkat, akkor azt a CIB Bank 10701276-72120730-51100005 számlaszámon vagy PayPal-on (cicavarlakalapitvany@gmail.com) teheted meg.

Konzerveket és száraztápot is tudsz leadni számukra a Vecsés, Halmi utca 36. szám alatt.