Öreg macska: minden, amit tudnod kell
Az étrend, az orvosi ellátás és a lakásban eszközölt változások segítségével gondoskodhatsz öreg macskádról és támogathatod a jóllétét. Cikkünkben összegyűjtöttük, mit tehetsz az idős cica egészségéért és boldogságáért.
Ha szeretnél egy nyugodt, szocializált felnőtt cicát örökbefogadni, akkor nézd meg a Cica-Vár-Lak Alapítvány gazdira váró cicusait!
gomb: GAZDIRA VÁRÓ CICÁK
Hány évig élnek a macskák, és mikor számít öregnek a cica?
A macskák életkorának állatorvosi osztályozása az alábbiak szerint alakul:
- 7 és 10 éves kor között a macska idősödő
- 11 és 14 év között nagyon idős
- 15 évtől időskori osztályba tartozik
Egy 10 éves macska nagyjából egy 56 éves embernek felel meg. Nem szokatlan, hogy a cica 20 éves koráig is éljen, ami egy 96 éves embernek felel meg.
Általánosságban elmondhatjuk, hogy 7-10 éves kor felett már fokozott figyelemmel kell kísérni a cicánk állapotát, hogy a problémákat még idejében észre tudjuk venni.
Macska öregedés jelei:
Az életkora mellett az alábbi tünetek arra utalhatnak, hogy a cicád öregszik:
- A szaglása, ízlelése és hallása romlik, ami hatással lehet az étvágyára.
- A cicánál fogászati problémák jelentkezhetnek, például a fogak kopása, az ínybetegség vagy a fogvesztés. Erre szintén a csökkenő étvágy hívhatja fel a figyelmet.
- Ízületei veszítenek rugalmasságukból, ízületi gyulladás alakulhat ki, ami súlyos fájdalmakat és mozgási nehézséget okozhat.
- Az ízületi problémák akadályozhatják a cicát abban, hogy megfelelően tisztálkodjon, és ez hatással lesz a szőrzetére és bőrére.
- A cica bundája világosabbá válhat, és romolhat a minősége.
- Immunrendszere az életkorral gyengül, emiatt a macska könnyebben kaphat el fertőzéseket, és betegedhet meg.
- Az anyagcsere-folyamatok, például az emésztés is megváltozik, mivel a macska öregedésével párhuzamosan a zsírok és fehérjék feldolgozásának képessége csökken.
- Az idős cica viselkedése is megváltozik, például nem törekszik interakcióra, és szokatlan helyzetekben adhat ki hangokat. Többet aludhat, de kevésbé mélyen, ami felboríthatja napirendjét és akár viselkedési problémákat is okozhat.
Idős macska táplálása
Az idős macskák általában kevesebbet esznek. Jellemző lehet a nehéz mozgás, ízületi gyulladás. Ezért a macska ízületeit a megfelelő táplálással tudod karbantartani.
- Az omega-3 zsírsavakban gazdag eledelek segíthetik az ízületek egészségét.
- A kondroitin-szulfát és a glükózamin segítenek a porcok egészségének védelmében.
- Az EPA/DHA és a zöldkagyló kivonat hozzájárulhat az öregedő macskák könnyebb mozgásához és az egészséges ízületekhez.
- Antioxidánsok az antioxidáns kapacitás támogatására
- Csökkentett foszforszintű eledekkel támogathatod a vesék működését.
- Fontosak a könnyen emészthető ételek, a sok fehérje az öreg macska gyomra számára.
Ha idősödő cicádnak fogproblémái vannak, akkor az azonnali állatorvosi kezelés mellett fontos, hogy ízletes, puha ételekkel támogasd.
Kövesd nyomon a cica súlyát, és amennyiben nagyobb eltéréseket tapasztalsz, fordulj orvoshoz.
A cicák idős korban hajlamosak kevesebbet inni, ami vese- és húgyúti problémákhoz vezethet. Ezért kiemelten fontos a cica folyadékpótlása. Gondoskodj róla, hogy mindig legyen friss víz a tálkájában. Emellett érdemes áttérni száraztápról egy magas minőségű konzerv eledelre. Ezek előnye a magas nedvességtartalom. Ilyen módon megőrizheted a cica hidratáltságát akkor is, ha kevesebb folyadékot iszik.
Ha teheted, adományozd adód 1%-át a cicáknak. Ez neked semmibe nem kerül. Azonban nagylelkű felajánlásod hozzájárul, hogy speciális ápolást tudjunk nyújtani az öreg cicáknak, akik sajnos jellemzően hosszabb időt töltenek nálunk.
gomb: ADÓ 1% FELAJÁNLÁSA
Hogyan ápold öreg macskádat?
1. Biztosíts megfelelő környezetet a cica számára
Öregedő macskádról úgy is gondoskodhatsz, hogy rámpákat vagy lépcsőket helyezel el a magas helyekhez, ahol szeret letelepedni.
Ha lehet, tedd még kényelmesebbé az alvóhelyét a könnyű pihenés érdekében. Az alacsony falú alomtálca hasznos lehet idősebb macska esetén, mivel csökkenti a be- és kilépéskor fellépő terhelést.
2. Játék, szeretgetés
Ha a cicának ízületi fájdalmai vannak, akkor rosszul reagálhat a felvételre. Ráadásul az idős macskák gyakran kognitív zavarokban is szenvednek, ami miatt kerülhetik az embereket.
Azonban a testmozgás fontos lehet az egészséges testsúly fenntartásához. Ezért napközben igyekezz óvatos játékra ösztönözni a cicát. Az idős cica alvása is javulhat, ha nap során kifárad.
Mivel az idősebb macskák kevésbé képesek megfelelően tisztálkodni, ezért fontos, hogy a kihullott szőrszálakat egy kefével rendszeresen eltávolítsd.
A cica kognitív problémák miatt könnyen megijedhet az emberektől vagy a zajoktól. Ilyenkor a feromon sprayk hasznosak, hiszen ezek segíthetnek a macskájának ellazulni, és csökkenthetik a szorongást.
3. Macska karmainak ápolása
A karmokra érdemes extra figyelmet fordítani, hiszen a kevesebb mozgás és kaparófa használat miatt szükség lehet a karom vágásra. Mivel a mancs érzékeny idegeket és ereket tartalmazó része nagyon közel van a karom végéhez, ezt érdemes inkább állatorvosra bízni!
4. Vidd el rutin vizsgálatra legalább félévente
A fél éves állatorvosi kivizsgálás során a szakember átvizsgálja a cica egészségügyi állapotát, különös tekintettel az idősödő macskák problémás területeire.
Öreg macska betegségei: leggyakoribb esetek
A leggyakrabban előforduló rendellenességek idős cica esetében a vese- és szívelégtelenség, a rák és cukorbetegség.
Rák
Az idősödő macskák esetében leggyakrabban leukémiával, limfómával, pikkelysejtes rákkal és emlőrákkal találkozhatunk. A tünetek a rák típusának függvényében eltérhetnek, de néhány közös tünet lehet egy kinövés, seb, a hirtelen fogyás, a levertség és a hányás. A kezelés is a rák típusától függ, gyakran kerülhet sor műtétre, de kemoterápiát vagy sugárkezelést is alkalmaznak az állatorvosok. Ha ezeket a tüneteket tapasztalod, mielőbb vidd állatorvoshoz kedvencedet!
Veseproblémák
A vesebetegség hasonlóan gyakori betegség öreg macskák körében. Ez a betegség hónapok vagy akár évek alatt alakul ki, de sokszor nem tapasztalhatunk semmiféle külső jelet, csak amikor a betegség már előrehaladott stádiumba nem lép. Ilyenkor jellegzetes tünet a sűrű vagy akaratlan vizelés, a fokozott vízivás vagy a hányás és az étvágytalanság.
Azonban az állatorvos a vér- és vizelet laboratóriumi vizsgálatával időben felismerheti a vesebetegséget, és felállíthat egy kezelési tervet, ami jelenthet vesekímélő diétát, gyógyszeres kezelést vagy infúziós ellátást.
A veseelégtelenség sajnos nem gyógyítható, viszont az időben elkezdett kezeléssel lelassítható a folyamat, ezáltal meghosszabbítható a cica élete.
Szívbetegség
Sajnos a macskáknál sem ritka a szívbetegség. Gyakori tünetei a nehézkes légzés, köhögés, étvágytalanság, levertség. Akár vérrög is kialakulhat, amit a hátsó végtagok gyengeségéről lehet felismerni. Az állatorvos diagnosztizálhatja kedvencedet a szíve meghallgatásával és alaposabb vizsgálatokkal, például EKG vagy ultrahangos vizsgálat. A kezelés speciális diétából és gyógyszerekből is állhat.
Cukorbetegség
Az ún. diabetes mellitus akkor alakul ki, ha a cica szervezete nem képes inzulint előállítani (egyes típusú) vagy nem képes megfelelően hasznosítani azt (kettes típusú). Utóbbi gyakoribb a macskák körében. Gyakrabban alakul ki a kandúr macskáknál, főleg ha a cica túlsúlyos.
Ha a cicád súlyt veszít, hány, legyengül vagy a szőre és bőre állapota romlik, akkor lehetséges a cukorbetegség. Ez sajnos gyógyíthatatlan, ám nagyon jól karbantartható naponta adott inzulin injekcióval és megfelelő diéta betartásával.
A cukorbeteg állatok rendszeres kivizsgálása kiemelten fontos! A lassan gyógyuló sebek, a megnövekedett étvágy mellett tapasztalható fogyás vagy a megnövekedett vízfogyasztás mind intő jelek lehetnek.
Ízületi gyulladás
Az ízületi gyulladásos megbetegedések sajnos az öreg macskák kb 90%-át érintik. A krónikus formája érinti az összes olyan ízületet, ami az állat súlyának megtartásában játszik szerepet.
Tünetei:
- Végtagmerevség
- Alábbhagy a tisztálkodási szokás
- Nehézkes járás, állás
- Sántaság
- Megváltozott testtartás
- Csökkent aktivitás
- Lépcsőzés kerülése
- Ódzkodás az ugrástól
Az ízületi betegségek idővel rosszabbodnak, viszont az állatorvos rendszeres látogatásával, megfelelő diétával és óvatos testmozgással lehet javítani ezen az állapoton.
Kognitív zavar vagy demencia
Az idős macskáknál is megjelenik a szellemi leépülés, hasonlóan például az embereknél előforduló Alzheimer-kórhoz.
Ez a betegség a cica zavartságával, személyiség- és viselkedésbeli változásával jár. Ha kedvenced zavarodottnak tűnik, szokatlanul sokat nyávog, ingerlékennyé vagy feledékennyé válik, nem találja az etető vagy ivótálkáját, akkor kezdj el gyanakodni. Problémák léphetnek fel a szobatisztasággal kapcsolatban is.
Ugyan nincs olyan kezelés, ami gyógyítaná a demenciát, de az állatorvos segíthet csökkenteni a tüneteket gyógyszerekkel és étrend-kiegészítőkkel.
Fogproblémák
A fogproblémák jelentkezése is nagyon gyakori az idős macskák körében. Rossz, kellemetlen lehelet, vörös vagy vérző íny, fogvesztés, visszahúzódó íny és vonakodás a rágástól mind valamilyen fogbetegségre utalhatnak. A fogkövesség is veszélyes, ugyanis ha a fogkő megtelepedik az íny alatt, akkor az eltávolodik a fogaktól, és elkezd sorvadni. Az ínygyulladás foggyökértályog kialakulásához is vezethet.
Ha a szájból a baktériumok bekerülnek a véráramba, akkor a belső szervekben kialakulhatnak fertőzések, például a szívben.
Ezeket megelőzheted azzal, ha cicád rendszeresen elviszed fogászati vizsgálatra és megtartjátok a megfelelő szájhigiéniát.
Öreg macska és más állatok a lakásban
Általában az idősebb macskák már nehezen tanulnak meg alkalmazkodni számukra idegen állatokhoz. Azonban egy nyugodtabb kutyafajta mellett például megtalálhatják a helyüket. Fontos, hogy gondoskodj róla, a kutya megfelelően szocializált legyen, és ne okozzon felesleges stresszt a cicának. A macskádnak legyen helye és tere elvonulni, akkor is, ha idős korában már nem tud magasra felmászni a lakásban. A macskák összeszoktatása kapcsán itt olvashatsz bővebben.
Idős macska örökbefogadása: ezért érdemes
A felnőtt macska örökbefogadásának előnyeiről már cikket is írtunk. A felnőtt cicáknak sokféle személyisége lehet, de idős korban már a legtöbb macska nyugodtabb.
Öregebb macskákat könnyebb egyedül hagyni a lakásban (persze csak rövid időre). Munkaidő után kevésbé valószínű, hogy meglepetésekre érsz haza, mint például megtépázott bútorok vagy felborított tárgyak. Egy idősödő cica mellett az éjszakák is nyugodtabbak lehetnek.
A legtöbb idős macska (előélettől függően) megfelelően szocializált. Sokszor előfordul, hogy csak azért kerül menhelyre egy cica, mert az idős vagy beteg gazdi már nem tud vigyázni rá. Ezek a cicák is megérdemlik, hogy életük végéig szeretetet és gondoskodást kapjanak és ezáltal új otthonra leljenek.
Cica-Vár-Lak Alapítvány: örökbefogadásra felkészített cicák minden életkorban
A cicákat kizárólag gondos felkészítés után adjuk örökbe, időt és energiát nem sajnálva.
Miért fogadj tőlünk örökbe?
- Amint bekerül hozzánk egy cica, megszabadítjuk a bolháktól és egyéb élősködőktől.
- A cicákat elvisszük FIV/FeLV tesztre, ezen kívül egy általános kivizsgáláson is részt vesznek.
- A nálunk lévő cicákat minőségi nedves- és száraztáppal látjuk el, a legyengült cicák pedig immunerősítést kapnak.
- Ha van rá lehetőség, ivartalanítjuk a cicát. Ez előtt egy hétig megfigyeljük a cicát, és meggyőződünk róla, hogy készen áll a beavatkozásra.
- A félénk, szocializálatlan cicákkal külön segítő foglalkozik.
- A döntés előtt természetesen találkozhattok a cicussal. Ha megvan köztetek a kémia, akkor akár azonnal hazaviheted.
- Támogatjuk a gazdikat. Külön Messenger csoportot hozunk létre, ahol segítünk a továbbiakban. Akár a cica boldog percet is megoszthatod velünk.
Büszkék vagyunk rá, hogy olyan menthetetlennek ítélt cicáknak is tudtunk segíteni, akikről mások már lemondtak. Ha te is részt szeretnél venni abban, hogy cicáinknak boldog és biztonságos otthont teremtsünk, fogadj örökbe mentett felnőtt cicát!
gomb: GAZDIRA VÁRÓ CICÁK
Összegezve
Ha észrevetted, hogy a macskád jóval kevesebbet eszik, nehezen mozog, más a viselkedése, vagy testén elváltozások jelennek meg, akkor azonnal látogasd meg az állatorvost, mivel ezek időskori betegségek jelei lehetnek. A cikkben foglaltak követésével segítheted idős macskádat, hogy a lehető legegészségesebb és boldogabb életet élhesse. Ha kétségeid vannak, fordulj állatorvoshoz, aki idős macskádra szabott segítséggel tud szolgálni.