Összebarátkozás a cicával: Így simogasd és szerettesd meg magad a cicáddal
A cicák különleges teremtmények, melyek sok örömöt és szeretetet hoznak az életünkbe. Azonban a cicák szívének elnyerése türelmet és odafigyelést igényel. Ebben a cikkben megosztunk néhány hasznos tippet, amelyek segítségével könnyebben összebarátkozhatsz a cicáddal. Ismerd meg, hogyan simogasd helyesen a macskádat, és hogyan érheted el, hogy boldog és elégedett legyen a közös időtöltés során!
Amennyiben te is szívesen simogatnál és cirógatnál egy saját macskát, a Cica-Vár-Lak Alapítványnál édesebbnél édesebb cicák várnak arra, hogy befogadd őket. A cicákat gondosan felkészítjük, mielőtt gazdijukhoz kerülnek. Oltásokat kapnak, és lehetőség szerint ivartalanítjuk is őket az örökbefogadás előtt.
gomb: Érdekelnek a gazdira váró cicák
Tippek a cicáddal való összebarátkozáshoz
A következőkben bemutatunk néhány tippet, melyek segíthetnek abban, hogy harmonikus és bizalmas kapcsolatot alakíts ki cicáddal.
-
Játssz vele rendszeresen!
A játék boldogsághormonokat szabadít fel a cica agyában és ha rendszeresen játszotok együtt, akkor elkezdi összekapcsolni ezeket a pozitív érzéseket a veled töltött idővel. Törekedj arra, hogy rendszeresen játssz a cicáddal (akár csak néhány percet is)!
-
Simogasd és ápold a szőrét!
Bár a macskák képesek önmagukat is ápolgatni, néha jól jön nekik egy kis segítség, különösen, ha hosszú szőrűek. Ha engedik, próbáld meg finoman átkefélni a bundájukat egy macskaápoló kefével, hogy segítsd eltávolítani a felesleges szőrzetet. Ez kellemes és relaxáló lehet mind számodra, mind kiskedvenced számára, és remek módja annak is, hogy kötődést alakíts ki vele.
Tudtad? A menhelyi cicák igazán hálásak, szeretetteljesek és ragaszkodók.
Amennyiben bizonytalan vagy abban, hogy neked való-e az örökbefogadás, olvasd el útmutatónkat!
-
Tanítsd meg új dolgokra!
A legtöbben tudják, hogy a kutyákat lehet idomítani, de azt tudtad, hogy a macskákat is lehet képezni? A pozitív megerősítés segítségével mindenféle trükkökre megtaníthatod a cicádat. Az olyan egyszerű dolgoktól kezdve, mint az alomtálca és a macskakapu használata, egészen az olyan fejlettebb tevékenységekig, mint az ülés, a megfordulás és a névre való reagálás, a tanulás szórakoztató módja lehet a köztetek lévő kötelék kiépítésének.
-
Simogasd megfelelően!
Nehéz lehet ellenállni a késztetésnek, hogy minden adandó alkalommal felkapd és megöleld kiscicád, de a macskák sokkal jobban szeretik, ha mindez az ő akaratuk szerint történik. Ha megvárod, hogy a macskád közeledjen hozzád, mielőtt megsimogatod, az segít neki megtanulni, hogy megbízzon benned. Megpróbálhatod például felé nyújtani a kezed, hogy lásd, odajön-e megszaglászni azt. Ha viszont a cicád a hátára fordul, kerüld a kísértést, hogy megsimogasd a hasát, mivel a legtöbb macska ezt nem élvezi.
-
Hozzatok létre egy rutint!
A macskák szeretik a rutint, hiszen nyugodtabbak, ha tudják, mire számíthatnak. Próbálj meg napi szokásokat kialakítani az etetésre, a játékra és simogatásra, mivel ez is építi a közöttetek kialakuló bizalmat és kötődést. Mindemellett egy jó rutin segít emlékezni a napi gondozási feladatokra is, és biztosítja, hogy minőségi időt töltsetek együtt. Ha pedig át kell alakítanod a rutint, tedd ezt fokozatosan, néhány hét alatt, hogy cicád könnyebben alkalmazkodjon.
-
Adj neki teret!
Még a boldog cicák is időről időre megijednek vagy stresszesnek érzik magukat, és ilyenkor többnyire egyedül akarnak lenni és elbújni. Biztosíts cicád számára csendes búvóhelyet (ideálisak a kartondobozok), ahová visszavonulhat, ha sebezhetőnek érzi magát, és hagyd, hogy a saját tempójában jöjjön majd elő. Ne zavard meg, amíg rejtőzködik, mert ez rombolhatja a köztetek lévő bizalmat.
-
Megfelelően vedd karba!
Szintén építheti közöttetek a kapcsolatot, ha olykor karba veszed a kiskedvenced. Azonban nem mindegy, hogyan teszed ezt, ugyanis amennyiben nem figyelsz cicádra, az a közöttetek épülő bizalom rovására is mehet.
A macskák általában akkor érzik magukat a legjobban, ha mind a négy mancsuk a földön van, ugyanis így könnyen menekülhetnek, ha megijednek vagy fenyegetve érzik magukat. Ha felkapják és lefogják őket, elveszik tőlük a választás lehetőségét, és ettől sebezhetőnek és stresszesnek érezhetik magukat. Így cicád sokkal boldogabb lesz a veled való interakcióban, ha lehetősége van arra, hogy elmenjen, amikor szeretne.
Vannak azonban olyan macskák is, amelyek ez alól kivételt képeznek, és élvezik, ha a gazdájuk felkapja őket és megöleli őket. Az, hogy egy cica szereti-e, ha felemelik, általában a korábbi tapasztalataitól függ.
Amennyiben azt szeretnéd, hogy cicád jól érezze magát, amikor felemeled, akkor érdemes néhány hetes korában (2-7 hét között) megismertetni vele ezt a fajta interakciót. Ekkor még fejlődik az agya, meg tudja tanulni, hogy ezek az interakciók pozitívak és nem ijesztőek.
Útmutató a cicád karba vételéhez
Ha szeretnéd felvenni cicádat, kövesd a következő lépéseket, hogy mindezt biztonsággal tudd megtenni:
- Lassan közelítsd meg! A cicák nem szeretik a meglepetéseket, ezért kerüld a lopakodást. Ne próbáld meg felkapni a macskád, amikor alszik vagy elbújik. Lassan mozogj, és menj az ő szintjére, azaz ne magasodj fölé, mert ez ijesztő lehet számára. Tarts egy kis távolságot tőle, és maradj csendben, vagy beszélj hozzá halkan. Győződj meg róla, hogy nem szorítod sarokba, és hogy el tud menekülni, ha akar.
- Nyújtsd ki a kezed felé! Lassan nyújtsd ki a kezed a macska felé, és tartsd mozdulatlanul. Ha a cica kapcsolatba akar lépni veled, akkor közelíteni fog a kezedhez, és esetleg megszaglássza. Ha viszont egy-két perc múlva sem közeledik hozzád, akkor nem akarja, hogy megérintsd vagy megfogd. Ne erőltesd az interakciót a cicáddal, mert ez stresszt okozhat neki, és negatívan befolyásolhatja a veled való kötődését.
- Simogasd meg az arcát! Ha a macska közeledik a kezedhez, megpróbálhatod finoman megsimogatni vagy csiklandozni az arcát vagy az állát, mivel ezek azok a területek, ahol a legtöbb macska szereti, ha megérintik.
- Figyeld a testbeszédét! Simogatás közben nagyon figyeld a cicád testbeszédét és viselkedését! Ha nem mozdul el, és a testbeszéde nyugodt, akkor élvezi az interakciót, és folytathatod a simogatást, majd felveheted. Ha nem mozdul el, de a testbeszéde nyugtalan vagy stresszes, akkor csak tűri a simogatást, de nem élvezi azt. Ekkor inkább hagyd abba a simogatást, és ne vedd fel. Ha a macskád elmozdul, ne kövesd, és ne próbáld meg felvenni. Ha pedig megpróbál megtámadni vagy megharapni, próbálj nyugodt maradni, lassan távolítsd el a kezed tőle, és ne próbáld meg felvenni.
- Vedd fel! Ha a macska nem mozdult el, és a testbeszéde boldog és nyugodt, akkor megpróbálhatod felvenni. Miközben lehajolsz mellé, simítsd végig a kezed a háta tetején, majd helyezd a karod a mellkasa alá, a mellső lábaik mögé. A másik karod pedig tedd a hátsó lábai mögé. Óvatosan emeld fel úgy, hogy a könyököd hajlatában támaszd meg a hátsóját. Ne hagyd a hátsó lábait lógni lefelé!
- Tartsd biztonságosan. Ahogy felállsz, hozd a cicát a mellkasodhoz, és tartsd óvatosan, ügyelve arra, hogy a hátsóját az egyik karoddal megtámaszd, míg a másik karod fond a mellkasa köré, és támaszd meg az elülső lábait. Elülső mancsait a karodon vagy a válladon tudja pihentetni. Próbálj meg mozdulatlanul állni vagy ülni, miközben tartod a cicát. Ha mégis mozognod kell, tedd ezt lassan és óvatosan.
- Tudd, mikor kell letenned! A legtöbb macskának csak egy-két percig lesz kényelmes, ha kézben tartják. Ha elkezd vonaglani, stresszesnek tűnik, sziszeg, morog, vagy megpróbál megtámadni vagy megharapni, akkor itt az ideje, hogy letedd őt.
- Óvatosan engedd le a cicád! Amikor visszahelyezed a macskát, továbbra is tartsd biztonságosan, miközben lassan leereszted a padlóra. Ha már közel van a földhöz, engedd, hogy mind a négy mancsát letegye, majd engedd el. Próbáld meg elkerülni, hogy leugorjon a karjaidról, mert akkor karmaival megkarcolhat téged.
Amikor semmiképp ne vedd fel a cicádat a karjaidba:
Van néhány olyan helyzet, amikor mindenképpen érdemes elkerülni, hogy felvedd a cicádat, mert ezzel megijesztheted:
- amikor alszanak,
- amikor ijedtek vagy stresszesek, mivel ekkor a karbavétel csak rátesz erre és akár agresszívvá is válhatnak,
- amikor fájdalmuk van,
- amikor játszanak.
Gyakori kérdések a cicák simogatásával kapcsolatban
A macskák szeretik, ha simogatják őket?
Néhány macska örül, ha simogatják, míg mások inkább távolságot tartanak, és nem akarják, hogy megérintsék őket. Az, hogy egy macska szereti-e, ha simogatják vagy sem, általában a korábbi tapasztalataitól függ. A legjobb módja annak, hogy kiderítsük, hogy egy adott macska jól érzi-e magát, ha simogatják, érdemes fokozatosan közelíteni hozzá és figyelni a testbeszédét.
Miért szeretik a macskák, ha simogatják őket?
Sok olyan területen, ahol a macskák szeretik, ha simogatják őket, idegvégződések találhatók, ezért jó érzés, ha ott simogatják őket. Emellett a simogatás nyugtató érzés lehet egy macska számára, segíthet neki ellazulni. Kicsit olyan, mint egy masszázs. Amikor megsimogatsz egy macskát, az illata átragad rád, különösen, ha az arcuk körül simogatod, ahol illatmirigyek vannak. A szaglás nagyon fontos a macskák számára, ezért ha egyszer ismerős és biztonságos szagot éreznek rajtad, az segít nekik kötődni hozzád.
Hol szeretik a macskák, ha simogatják őket?
Azok a helyek, ahol a legtöbb macska szereti, ha simogatják őket:
- az arcuk
- az álluk
- a fejük teteje
- a nyakuk/válluk.
És ahol pedig a macskák a legkevésbé élvezik a simogatást:
- a hasuk/pocakjuk
- a farkuk
- a lábak és a mancsok
- a szemük, orruk, szájuk és fülük
- a popsijuk.
Megsimogathatom a macskám hasát?
Amikor a macska a hátára fordul, és megmutatja a hasát, ez annak a jele, hogy jól érzi magát körülötted és bízik benned. Bár nagyon csábító lehet, hogy odanyúlj, és megsimogasd a hasát, a legtöbb macska számára ez a bizalom elárulása. A has sérülékeny terület, és ha megérinted, előfordulhat, hogy cicád megpróbálja megragadni a kezed és megtámadni, vagy egyszerűen elszalad.
Van néhány olyan cica, aki jól reagál a hasa simogatására, és ennek az oka az, hogy a szocializációs időszakban hozzászoktatták ehhez az interakcióhoz.
Miért emelik fel a macskák a feneküket, amikor megsimogatjuk őket?
Talán észrevetted már, hogy cicád a simogatás hatására felemeli a fenekét. Ez jó jele lehet annak, hogy élvezi, amit csinálsz. Azzal, hogy felemeli a fenekét, közelebb viszi azt a pontot a kezedhez, ahol sok idegvégződés található, hogy arra ösztönözzön, simogasd meg. Emellett ez a bizalom jele is, hiszen a fenék is egy sérülékeny terület.
Miért harap meg a macskám, amikor megsimogatom?
Ha a macska megharap, amikor megsimogatod, akkor lehet, hogy megijedt vagy stresszes, vagy esetleg túlságosan izgatott, és a játékos viselkedését a kezedre irányítja.
Meg tudom tanítani a macskámat arra, hogy élvezze a simogatást?
A legjobb módja annak, hogy megtanítsd a macskád arra, hogy élvezze a simogatást, ha a szocializációs időszakban, két és hét hetes kora között megismertetjük vele ezt a fajta interakciót. Ekkor még fejlődik az agya, és ha óvatosan bevezetjük az olyan új érzésekbe, mint az emberi érintés, akkor megtanulja, hogy ezek az interakciók pozitívak és nem ijesztőek.
Miért érdemes a Cica-Vár-Lak Alapítványtól örökbefogadnod?
- A mentés után a cicusok bolha- és parazitamentesítésen esnek át.
- Állatorvosi kivizsgálás során a cicák FIV/FeLV teszten vesznek részt, és megkapják a szükséges oltásaikat.
- Örökbefogadás előtt ivartalanítjuk a cicákat.
- A szocializálatlan vagy traumatizált cicák rehabilitációját külön segítő végzi.
- Támogatunk az örökbefogadás minden percében, például külön Messenger csoportot is létrehozunk, hogy bármikor feltehesd a kérdéseidet.
Ráadásul a Cica-Vár-Lak Alapítványnál ideiglenes örökbefogadásra is van lehetőség, amelynek segítségével kipróbálhatod, milyen cicával élni, mielőtt elköteleződsz a döntésed mellett. Ezen keresztül támogathatod az állatvédelmet és boldogabbá tehetsz egy cicust a törődéseddel és azzal, hogy egy átmeneti otthont biztosítasz számára.
Összegzés
A cicáddal való harmonikus kapcsolat kialakításában fontos szerepe van annak, hogy rá tudj hangolódni kiskedvencedre és úgy simogasd és kényeztesd, ahogy az neki jól esik, hiszen minden cica egy külön egyéniség.
Fontos, hogy olyan kiskedvencet válassz, akivel megvan a ’kémia’ és akihez szeretetteljesen, kedvesen és odaadóan tudsz fordulni.
Gyere el menhelyünkre és találkozz személyesen a gazdira váró cicákkal!