Barion Pixel

Terhesség és a cicák: minden, amit tudnod kell

A cicusunk a családunk tagja, de ha egy újabb jövevény érkezik a családba – és nem tartósan négy lábon jár majd – akkor érdemes a leendő anyukának óvatosnak lennie a házikedvenc körül. Általánosságban a terhességkor a macska jelenléte nem okoz semmilyen problémát. Azonban jó tudni, hogy mire érdemes figyelni és hogyan minimalizáljuk a terhes nő kitettségét a fertőzéseknek.

Bár a cicáink egyértelműen boldogságot csempésznek az életünkbe, a kinti macskák sajnos kórokozókat is behozhatnak az életterünkbe. A vadászó egyedek pedig különösen nagy kockázatot jelenthetnek, mert a zsákmányukból a parazita átkerülhet a gazdi szervezetébe és toxoplazmózist idézhet elő.

Mi az a toxoplazmózis?

A toxoplazmózis egy viszonylag gyakori fertőzés, amit a toxoplasma gondii nevű eukarióta endoparazita okoz. A parazita a macskafélékben talál végleges gazdára, de köztes gazdaként az emberre is fertőző. Általában nem jár tünetekkel, a várandós nőkre viszont nagy kockázattal lehet.

Hogyan terjed a toxoplazmózis?

Elsődleges veszélyforrás az ürülékükkel való érintkezés, de például egy kertészkedés során is belénk kerülhet a kórokozó, ha olyan földet érintünk, ahol fertőzött macska járt. Egy másik útja a megfertőződésnek az, ha nem rendesen átsült húsokat fogyasztunk. 

Fontos tudnod, hogy jóval nagyobb a kockázata annak, hogy egy mosatlan gyümölcs vagy a kézmosás hiánya okoz toxoplazmózist, mint egy cica. 

Mik a tünetek?

A fertőzés tünetei többnyire nagyon általánosak: fejfájás, láz, testi fájdalmak, fáradtság, duzzadt nyirokcsomók. Ha viszont ezek a tünetek fennállnak és cica is van a háztartásban, akkor gyanakodhatunk a parazitára. A kórokozó az esetek akár felében átterjedhet a magzatra és nagyon súlyos következményekkel lehet a születendő gyermekre. A csecsemők későbbi fejlődési rendellenességével, hallás- és látásvesztésével, és a legsúlyosabb esetben, korai fertőzöttség esetén a magzat halálozásával járhat.

Miként előzhetjük meg a bajt?

Pár szokásunk megváltoztatásával is biztonságossá tudjuk tenni a környezetünket a cica és saját magunk számára.

  • Ne tartsuk kint a cicát! Nem győzzük elégszer hangsúlyozni, mekkora kockázatnak tesszük a cicát, és saját magunkat is, ha a szabadban tartjuk a macskát. Éppen ezért a Cica-Vár-Laknál mi kizárólag lakásban való tartásra adunk örökbe cicusokat!
  • Ne mi cseréljük ki a macskaalmot! A fertőzött bélsárral való érintkezés minden esetben kerülendő. Ha mégis nekünk kell ezt megtenni, akkor azt mindenképpen gumikesztyűben tegyük és utána rögtön alaposan mossunk kezet.
  • Az alom minél gyakrabban legyen cserélve! Ideális esetben naponta, ugyanis a parazita általában pár nappal azután fertőz, hogy a macska székletével kiürült.
  • Gumikesztyűvel kertészkedjünk! A kezünk közvetlenül ne érintkezzen földdel, a munka után pedig kötelező a szappanos kézmosás.
  • Kóbor cicákkal ne most barátkozzunk! Ne játssz olyan macskával, akit nem ismersz. A terhesség továbbá nem az az időszak, amikor ajánlott a szomszéd cicára vigyázni!
  • Alaposan süssük át a húsokat! A magas hőmérséklet elengedhetetlen ahhoz, hogy a lehetséges kórokozók elpusztuljanak.

Az óvintézkedések betartásával biztonságban érezheted magad a terhesség teljes ideje alatt.

A Cica-Vár-Lak különösen figyel arra, hogy az örökbefogadott cica készen kerüljön hozzád: minden fontos orvosi vizsgálatot elvégeztetünk, ivartalanítjuk és a két legveszélyesebb macskabetegségre is teszteltetjük (macskaleukózis, macska AIDS). Tudd meg, milyen kötelező oltásokra van szüksége egy cicának. 

Ezt sok menhely nem teszi meg, mert költséges. Ezért hálásak vagyunk, ha tevékenységünket Te is támogatod. 🙂 Például, az adó 1% felajánlással vagy rendszeres adományozóként.