Barion Pixel

Cica ivartalanítása: minden, amit tudnod kell

Az ivartalanítás egyszeri, tervezhető kiadás, mellyel minden felelős állattartónak számolnia kell. De miért fontos a cica ivartalanítása, és mikortól ajánlott a cicát ivartalanítani? Mennyibe kerül az ivartalanítás, és mire figyelj a beavatkozás után?

Ha szeretnél többet tenni az állatvédelemért, akkor támogasd a Cica-Vár-Lak Alapítványt. Akár már egy ebéd árával hozzájárulhatsz ahhoz, hogy minél több cicának találjunk szerető gazdit.

 

Miért fontos a cicák ivartalanítása?

Tudtad, hogy az ivartalanított cicák statisztikailag hosszabb ideig élnek, mint a nem ivartalanított fajtársaik? Emellett még számos előnnyel járhat a kedvenced számára a beavatkozás. Lássuk, melyek ezek.

Betegségek megelőzése

A cicák mind a párzással, mind pedig a verekedés során szerzett sérülésekkel, harapásokkal át tudnak adni egymásnak számos vírusos megbetegedést. Ezek közül legismertebb talán a macskaleukózis és a macska-AIDS, melyek közül jelenleg egyik sem gyógyítható betegség. Így nagyon fontos, hogy az ivartalanítás révén csökkentsd a megfertőződés esélyét.

A nőstény cicáknál az ivartalanítás egyik vezető egészségügyi indoka, hogy megóvd őket a különböző nemi hormonokkal összefüggésben lévő betegségektől és daganatos elváltozásoktól. Ide tartozik a főként idősebb cicákat érintő cisztás petefészek elváltozás, az emlő- és méhdaganatok, valamint a gennyes méhgyulladás.

Vemhesség elkerülése

A cicák ivartalanításának egyik legfontosabb célja a nem kívánt vemhesülések és szaporulatok megelőzése. Egy átlagos nőstény cica akár évente 6-12 kölyökcicát is világra tud hozni. A nem kívánt macskaszaporulat az egyik legnagyobb állatvédelmi probléma Magyarországon. Minden évben több ezer elhagyatott cica kóborol az utcákon, az ivartalanítás által pedig csökkenthető a kóbor és a menhelyen élő állatok száma.

Marakodás ellen

A kandúr macskák nemcsak egymással marakodnak, hanem a nősténnyel is a párzás alatt. A harapások, karmolások pedig elfertőződhetnek, betályogosodhatnak. Nem beszélve a már említett vírusos macskabetegségek terjedéséről.

Ivarzási tünetek kivédése

Ne ez legyen a fő ok az ivartalanításra, de egy fontos előnye a beavatkozásnak, hogy megszűnnek az ivarzással járó tünetek. 

Nőstény macskák esetén elkerülhető a tüzelés. A cicák 2-3 hetes időközökkel tüzelnek, mely során az ivarzási tünetek 5-6 napon keresztül állnak fenn. A cicák ilyenkor alig nyúlnak az ételhez, és egész nap hangosan nyávognak. Alkalmanként az ivarzási tünetek nagyon felerősödhetnek, sokszor ún. ivarzási düh alakulhat ki.

 

A kandúr macskáknál sem marad észrevétlen az ivarérettség. Ők előszeretettel jelölik meg feromon tartalmú, kellemetlen szagú vizeletükkel a bútorokat és a berendezési tárgyakat. Ez az ivartalanítással természetesen megszüntethető.

Mikor kell a cicát ivartalanítani?

Az Amerikai Állatorvosi Kamara által létrehozott macska ivartalanítási protokoll szakmai ajánlása szerint 5 hónapos korig javasolt elvégezni a cicád ivartalanítását. A kamara tanulmányokra is hivatkozik, amelyek szerint az első ivarzási ciklus előtt elvégzett ivartalanítás csökkenti az emlőkarcinóma előfordulásának esélyét. Ráadásul elkerülhetőek a nem kívánt szaporulatok, melyek ritkán, de akár már 4 hónapos korban is előfordulhatnak. Az ivartalanítást a Magyar Állatorvosi Kamara (MÁOK) is támogatja.

 

Bizonyos menhelyek az ivartalanítást általában az ivarérettség elérése után, kb 6 hónapos kortól végzik. Fontos, hogy olyan állatorvost válassz, aki meggyőződik róla, hogy a cicád egészségügyileg valóban készen áll a beavatkozás elvégzésére.

 

A Cica-Vár-Lak Alapítványnál a cicákat a beavatkozás előtt egy hétig megfigyeljük és meggyőződünk róla, hogy készen állnak a műtétre. Miután hozzánk kerül egy cica, állatorvosi kivizsgáláson is átesik, valamint teszteltetjük macskaleukózis és macska AIDS betegségekre is.

Mennyibe kerül a cica ivartalanítás?

​Macskák esetében az ivartalanítás ára függ az állat nemétől, hiszen a nőstény cicáknál a beavatkozás egy nyílt hasi műtétet takar. Mivel a cicák testtömege sokkal szűkebb határok között mozog, mint a kutyáké, így a felhasznált gyógyszerek, az altatógáz, és a különböző műtéti fogyóeszközök mennyisége nagyjából egységes.

 

Nőstény macska ivartalanítás ára: ​25-35 000 Ft

 

Kandúr macska ivartalanítás ára: 15-20 000 Ft

 

Az árak természetesen állatorvosi rendelőtől függően változnak. Érdemes utánanézni, hogy az adott rendelőben az ivartalanítás díja mit tartalmaz. Legtöbbször az alábbi költségekről beszélhetünk:

  • az anesztézia költségei (pl. vénakanül beültetése, légcsőtubus behelyezése, infúzió, altatás és fájdalomcsillapítás),
  • a beavatkozás során felhasznált összes fogyóeszköz, pl. gézlapok stb,
  • a műtétet végző orvos és az asszisztens munkadíja,
  • az otthoni kezeléshez szükséges fájdalomcsillapító gyógyszerek, 
  • a műtétet követő kontroll vizsgálat és nöstény cicák esetén varratszedés.

Győződj meg róla, hogy milyen plusz költségekkel jár még a beavatkozás. Ilyen lehet például a műtétet megelőző konzultáció, vizsgálatok díja vagy vérvételi díj. Ezek mind-mind fontosak ahhoz, hogy az orvos kiderítse, a cicád készen áll a beavatkozásra.

Felmerül még a műtéti seb védelmét szolgáló védőgallér vagy védőruha költsége. A védőruhából tanácsos kettőt vásárolni, hogy azt szükség esetén cserélni tudjátok az állaton (1000-6800 Ft). Ám egy lelkiismeretes állatorvos ezt mind elmondja nektek. 

 

Cica ivartalanítás menete: hogyan zajlik a műtét?

Előkészületek

Sok esetben a műtétet kontroll vizsgálatok is megelőzik. Mivel a teljes műtét altatásban történik és az altatószerek hányást okozó mellékhatással járhatnak, ezért fontos, hogy a műtétet megelőző 12 órában a cica ne kapjon táplálékot.

Műtét menete nőstény cicáknál

Az ivartalanítás során a nőstény macska petefészkeit, illetve méhszarvait egy műtéti beavatkozással távolítják el. Ezeknek a szerveknek az eltávolítása a hasfalon ejtett metszéssel történik. Egészséges méhszarvaknál csak a petefészkeket veszik ki, szükség esetén a méhszarvakat is eltávolítják. A hasfali sebet több rétegben zárják.

 

A kandúr macskáknál egyszerűbb a helyzet, náluk a herék műtéti eltávolítása a herezacskó előtt ejtett apró metszésen keresztül történik. A műtéti sebet nem kell varrni, így varratszedés sem szükséges.

Ébredés és a műtétet követő teendők

A beavatkozást követően a cica fájdalomcsillapító gyógyszereket kap. A cicabarát rendelőkben figyelnek rá, hogy a cica felügyelet mellett, puha fekhelyen ébredezhessen. Ekkor adják rá a műtéti sebet takaró védőruhát vagy védőgallért is, amelyet egészen a kontroll vizsgálatig vagy nőstény cicáknál a varratszedésig kell majd viselnie. 

Amikor kedvenced teljesen felébredt, az állatorvos tájékoztat a műtét részleteiről, illetve, ha távol vagy, akkor egyeztetitek, hogy mikor lehet leghamarabb érte jönni.

 

A cicát a műtétet követően teljesen éber állapotban, hordozóban viheted magaddal. Előtte azonban az orvossal átbeszélitek az otthoni teendőket, megkapod a gyógyszereket, és egyeztetitek a kontroll, valamint az esetleges varratszedés időpontját. 

Varratszedés

A nőstény cicáknál a bőrvarratokat jellemzően 10-14 nap elteltével távolítják el. A varratszedésig a műtéti seb nyalogatása ellen használjátok az orvos által előírt védőgallért.

 

Érdemes olyan állatorvost választani, akiben megbízol, és aki lehetőséget ad arra, hogy a beavatkozás előtt feltehesd a kérdéseidet. Lényeges, hogy a rendelő könnyen megközelíthető legyen, esetleg akár időpontra is lehessen menni, ha a cicád nem viseli jól a várakozást. Ma már vannak macskabarát rendelők, ahol kiemelten odafigyelnek például arra, hogy cicáddal a kutyáktól szeparált helyen várakozhass.

Cica-Vár-Lak: Fogadj örökbe ivartalanított, felkészített menhelyi cicát!

Már több mint 500 cica talált nálunk gazdára, de továbbra is rengeteg szerethető szőrgombolyag várja, hogy új otthonra leljen. Miért fogadj tőlünk örökbe?

 

  • A mentés után a cicusok bolha- és parazitamentesítésen esnek át.
  • Állatorvosi kivizsgálás során a cicák FIV/FeLV teszten vesznek részt, és megkapják a szükséges oltásaikat.
  • Ha a cicák elérték a megfelelő kort és egészségi állapotuk megengedi, akkor minden esetben ivartalaníttatjuk őket, mielőtt örökbefogadásra kerülne sor.
  • A szocializálatlan vagy traumatizált cicák rehabilitációját külön segítő végzi.
  • Támogatunk az örökbefogadás minden percében, például külön Messenger csoportot is létrehozunk, hogy bármikor feltehesd a kérdéseidet.

 

Mire figyelj az ivartalanítás után?

Viselkedésbeli változások

A macska ivartalanítás is együtt jár bizonyos hormonális és fiziológiai változással. Nőstény cicáknál értelemszerűen megszűnik a tüzelés, az ivarzással járó figyelemfelhívó viselkedés és a nyugtalanság. 

A kandúrok nyugodtabbá válnak, emellett megszűnik a területjelölés céljából alkalmazott bűzös vizelet is. Továbbá alábbhagy a kóborlási vágy, ami a kint élő cicákra jellemző. Fontos, hogy a Cica-Vár-Lak Alapítványnál kizárólag bentre adunk cicát, nem támogatjuk a kinti cicatartást.

Táplálkozás

A műtét után az egyik fő kockázatot a súlygyarapodás jelentheti. Nemcsak a cicák anyagcseréje változik meg, hanem a mozgékonyságuk is csökkenhet, ami hízásra adhat okot.

Ilyenkor sokat tehetsz az egészségéért egy magasabb fehérje-zsír arányú táppal, amely támogatja a testsúly szinten tartását. A műtétet követően a cicáknál gyorsabban alakulhat ki húgykő, de vannak kifejezetten ivartalanított cicáknak való minőségi tápok, amelyek segítenek az egészséges húgyutak fenntartásában.

Nem csak cicád ivartalanításával tehetsz sokat az állatvédelemért. Tudj meg többet arról, mi a teendő, ha elhagyatott cicát találsz. A menhelyi cicák támogatása révén pedig sokat tehetsz azért, hogy minél több cicát tudjunk sikeresen megmenteni és örökbeadni.