Barion Pixel

FIV/FeLV pozitív macska örökbefogadása: tünetei, táplálása

Sajnos sok utcán élő cica szenved gyógyíthatatlan betegségekben, amelyeket főként a nem ivartalanított kandúr cicák terjesztenek verekedés során. Ám ők is megérdemlik a szeretetet, és megfelelő gondozás mellett remek házi kedvenc válik belőlük. Összegyűjtöttük, mire kell figyelned, ha FeLV vagy FIV pozitív cicát veszel magadhoz.

A FIV, FeLV pozitív cicák megfelelő körültekintés mellett akár ugyanolyan hosszú és boldog életet élhetnek, mint egészséges társaik. Természetesen a Cica-Vár-Lak Alapítványnál nem csak FIV/FeLV pozitív cicák vannak. A leírásban mindig feltüntetjük a cica egészségügyi információit. Adj új esélyt egy mentett cicusnak! 

 

 

Mit jelentenek a FIV/FeLV rövidítések?

Mivel a mentett cicák többsége az utcáról kerül be a menhelyekre, így a kinti élet során nagy eséllyel gyűjtenek be különféle sérüléseket és betegségeket. A címben is említett mozaikszavak két gyógyíthatatlan betegséget takarnak. A FeLV, azaz Feline Leukemia Virus a macskaleukózist, míg a FIV, azaz Feline Immunodeficiency Virus a macska-AIDS-t jelenti.

Mindkét betegség testnedvek útján terjed, többnyire verekedés során. Fontos tudnod, hogy egyik betegség sem veszélyes az emberre, sőt még a kutyákra sem. Ugyanakkor jelenleg ezekre a macskabetegségekre nincs gyógymód, a tüneteket csupán kezelni lehet.

De milyen tünetekkel járnak ezek az állapotok?

 

FeLV, azaz macskaleukózis

A macskaleukózis egy gyógyíthatatlan betegség, amely súlyosan gyengítheti a macska immunrendszerét és vérszegénységet okozhat. A fertőzött macskák általában nem mutatnak tüneteket, így könnyen terjeszthetik a vírust más macskákra. A FeLV általában orrváladékon vagy nyál útján terjed, például mosakodás, nyalakodás, verekedés vagy harapás során. A kismacskák az anyaméhben vagy a fertőzött anyatej által is fertőződhetnek. A macskákon kívül más állatok és emberek nem fertőződhetnek meg. A betegség megelőzhető védőoltással.

 

FIV, azaz macska-AIDS

A FIV, vagyis a macskák immunhiányos vírusa a „macska-AIDS” nevet kapja, mivel hasonlóságokat mutat az emberi HIV-vírussal.  A FIV csak a macskákra jelent veszélyt, más állatokra és emberekre nem terjed.

A vírus komoly károkat okozhat a macska immunrendszerének sejtjeiben, különösen a fehérvérsejtekben. Ennek következtében a macska immunrendszere folyamatosan gyengül, és a cicák egyre fogékonyabbá válnak másodlagos fertőzésekre. A FIV diagnózisa nehézkes lehet, mivel a fertőzés akár évekig tünetmentes is lehet.

A FIV általában harapás, karcolás vagy párzás során terjed, de nyál útján is fertőzhet, például amikor a macskák egymást nyalogatják. A fertőzés anyaméhben és szoptatás során is átadódhat. Sajnos jelenleg nem áll rendelkezésre védőoltás a FIV ellen.

 

 

Mire figyelj FIV/FeLV pozitív cica örökbefogadásakor?

A FeLV-pozitíc cicák a megfelelő odafigyelés mellett akár ugyanolyan minőségű és hosszú életet élhetnek, mint egészséges társaik. Sokan a regresszív fertőzöttség szakaszában maradnak, azaz a betegség nem eszkalálódk.

  • A cicát 6-12 havonta el kell vinni állatorvosi vizsgálatokra, például vérlabor, vizeletvizsgálat, állapotfelmérés.
  • A FeLV-fertőzés kevésbé hatékony immunrendszerrel jár, ezért fontos a benti tartás, a fertőzésektől való védelem és a stressz megelőzése. A Cica-Vár-Lak Alapítványnál kizárólag bentre adunk örökbe cicát!
  • Kúraszerűen érdemes immunerősítést alkalmazni például cseppek formájában. Fontos, hogy mindenképp egyeztess az állatorvossal, mielőtt valamilyen készítményt adnál a cicádnak!
  • Betegség tünetei esetén azonnal fordulj állatorvoshoz, mert ellenőrizni kell, hogy a FeLV-betegséghez köthetők-e a tünetek.
  • Fontos a cica minőségi táplálása, FeLV-fertőzött cicáknál tilos a nyersetetés!
  • Betegség esetén előfordulhat, hogy hosszabb kezelésre lesz szükség az alapbetegség miatt.

Tudtad, hogy egy menhely számára egy cica mentése naponta 450 Ft-ba kerül? Ez az összeg a FIV/FeLV pozitív cicáknál akár magasabb is lehet. Ajánld fel az adód 1%-át a cicák számára!

 

 ADÓ1% felajánlás, ide kattintva!

 

FIV/FeLV pozitív macska örökbefogadása meglévő cica mellé: mire figyelj?

Amennyiben az új cica más macskákkal él majd együtt, akkor fokozottan ügyelni kell a többi kedvenced védelmére! Az egészséges macskák FeLV elleni naprakész oltása létfontosságú. Sajnos a FIV betegség ellen még nem létezik védőoltás.

 

Figyelj a higiéniára!

Mind a regresszív állapotú macskaleukózis, mind a macska-AIDS esetében a vírus alig ürül nyállal, illetve vérrel, így a továbbfertőzés esélye minimális. Ennek ellenére nagyon fontos, hogy megtedd a szükséges óvintézkedéseket. A cicák használjanak külön etető és itató tálkát, és azokat mosogasd el gyakran. Emellett a lakást is érdemes gyakran takarítani.

 

Akadályozd a nagyon szoros kontaktust!

A macskák nagyon szoros érintkezését, például egymás fürdetését, nyalogatását is kerülni kell!

Ne adj utat a stressznek!

Ajánlott kerülni a túl sok macska együtt tartását, a zsúfoltság ugyanis stresszel jár, ami nem tesz jót a beteg cicának. Emellett verekedéshez is vezethet, ami táptalajt teremt a betegség terjedésének! Az általános szabály szerint ne legyen több cicád, mint ahány szoba található az otthonodban. Így minden cicának lesz helye elvonulni, ha nyugalomra van szüksége.

 

Cica-Vár-Lak Alapítvány: Átlátható információk és új otthonra felkészített cicák egy cicaszerető csapattól

Sajnos sok örökbeadó nem tájékoztat előre a cica egészségügyi helyzetéről, mert a hangsúly a minél gyorsabb örökbeadáson van. Mi csak gondosan felkészített cicákat adunk örökbe, emellett támogatjuk a gazdit a cicákkal kapcsolatos útmutatással és átlátható információkkal. Ezért a gazdira váró cicák leírásában mindig szerepel, hogy FeLV, illetve FIV pozitív vagy negatív macskáról van szó.

Miért érdemes tőlünk cicát örökbe fogadnod?

  • A mentés után a cicusok bolha- és parazitamentesítésen esnek át.
  • Állatorvosi kivizsgálás során a cicák FIV/FeLV teszten vesznek részt, és megkapják a szükséges oltásaikat.
  • Ha a cicák elérték a megfelelő kort és egészségi állapotuk megengedi, akkor minden esetben ivartalaníttatjuk őket, mielőtt örökbefogadásra kerülne sor.
  • A szocializálatlan vagy traumatizált cicák rehabilitációját külön segítő végzi.
  • Támogatunk az örökbefogadás minden percében, például külön Messenger csoportot is létrehozunk, hogy bármikor feltehesd a kérdéseidet.

 

 

A FIV/FeLV pozitív macska örökbefogadása sok odafigyeléssel jár, ugyanakkor ha egy ilyen kedvencet választasz, akkor biztos lehetsz benne, hogy egy hálás, szerető társra lelsz a személyében. A döntéseddel új esélyt adhatsz a cicának arra, hogy teljes és hosszú életet élhessen. Ráadásul a FIV/FeLV pozitív cica mentésével egyszerre két macskát mentesz: amelyiket örökbefogadod, és amelyik a helyére kerülhet!