Barion Pixel

Cica és kutya összeszoktatása: tippek, mire figyelj

Szeretnél cicát, de tartasz tőle, hogy jönne ki meglévő házikedvenceddel? Esetleg van már cicád és kutyád is, de eddig nem alakult ki közöttük barátság? Bármelyik is igaz rád, a cikkben található tippekkel segítünk, hogy a cica és kutya összeszoktatása sikeres legyen.

 

gomb: Fogadj örökbe csupaszív mentett cicát!

 

Cica és kutya összeszoktatása: Ha csak a legfontosabbakat szeretnéd tudni

Mielőtt részleteiben is bemutatnánk a lépéseket, nézzünk néhány általános jó tanácsot, amik segíthetik a cica és kutya összeszoktatását:

  • Mindkét házikedvenc ivartalanítása javasolt.
  • Soha ne etesd őket egy tálból.
  • Fordíts időt arra, hogy mindegyik állattal külön foglalkozz.
  • Mindig dicsérd meg őket, ha jól viselkednek egymással.
  • Maradj nyugodt, határozott, következetes és türelmes gazdi minden helyzetben.

Cica és kutya összeszoktatása lépésről lépésre:

Lássuk, hogy érdemes összeszoktatni a cicád és kutyusod, bármelyik is legyen az új családtag.

1. Mindenkinek legyen saját zuga!

Az egyik legfontosabb szempont, hogy mindkét állatnak meglegyen a saját privát szférája. Elengedhetetlen, hogy ez a terület elkeríthető legyen, hogy a másik állat ne tudjon hozzáférni. Az alomdoboz, kaparófa, víz, evőtál és játékok mind hozzájárulnak a kényelemhez. Ha újdonsült cica gazdi vagy, olvasd el, milyen kiegészítőket érdemes vásárolni cicának, és mennyibe kerül. 

2. Legyenek meg a kötelező állatorvosi vizsgálatok mindkét állat esetében!

Elengedhetetlenül fontos, hogy mindkét állat maximálisan egészséges legyen. Ne hordozzon fertőző betegséget, és az összes oltása meglegyen. Abban az esetben, ha valamelyik állat még nem esett át az állatorvosi vizsgálatokon, illetve az ajánlott (cica)oltásokon, akkor mindenképpen tartsd távol egymástól őket addig, amíg erre sor nem kerül.

Ha FIV/FeLV pozitív cicád van, akkor nincs mitől félned, hiszen ez a betegség csak cicáról cicára terjed. Ez tehát kutyásként ne tartson vissza egy FIV/FeLV pozitív cica örökbefogadásától, hiszen sok szeretet és odafigyelés mellett ezek a macskák is kiegyensúlyozott, hosszú életet tudnak élni, ha kapnak egy esélyt. 

3. Zárd el őket egymástól!

A kezdeti időszakban lehetőség szerint kerítsd el egymástól a kutyát és a macskát. Ne engedd meg nekik a közvetlen érintkezést, hagyd, hogy először megszokják egymás jelenlétét. 

4. Használd az ételt a jutalmazáshoz!

A pozitív asszociáció megteremtése érdekében használj jutalomfalatokat. Az étel segítségével a háziállatok összekapcsolják egymás jelenlétét a kellemes élményekkel. Ehhez az is elengedhetetlen, hogy jól elkülönítsd az ételüket és a vizüket. 

5. Itt az ideje a személyes találkozásnak!

Amikor már probléma nélkül esznek közel egymáshoz, elkezdheted összeengedni őket. Az első pár találkozás rövid legyen, és fontos, hogy nyugodt környezetben történjen. Javasolt előzőleg lefárasztani a kutyát, például egy kiadós sétával, mielőtt összehoznád őket. Ez különösen fontos, mert így elkerülhető, hogy az eb vadászjátékba kezdjen, és a folyamat nyugodtabb körülmények között zajlik majd.

A kutyus legyen pórázon, a macska pedig maradjon szabadon. Ha a kutya agresszíven reagál a macska jelenlétére, azonnal vidd el onnan. Ezen idő alatt érdemes egyszerű parancsokat adni a kutyának, mint például az ülj vagy maradj. Ha a kutya helyesen cselekszik, dicsérd meg, és adj neki jutifalit. Ha a macska is nyugodt, akkor őt is jutalmazd meg. Amennyiben valamelyik háziállat agressziót mutat, azonnal vidd vissza őket az elzárt területre.

6. A kezdeti időszakban mindenképp legyenek felügyelet alatt!

Számolj azzal, hogy az összeszoktatási időszakban valószínűleg szükség lesz arra, hogy állandóan figyeld és esetlegesen kezeld az állatok reakcióit. Érdemes tudnod, hogy a kutya és a cica metakommunikációja rendkívül különböző. Míg az eb esetleg csak játszana a macskával, az teljesen félreértheti a másik állat szándékát, és úgy vélheti, hogy a kutya vadászni akar rá. Ennek eredményeként kényelmetlen helyzetek alakulhatnak ki a lakásban, amelyek elkerülése végett elengedhetetlen a személyes jelenléted.

7. Ismétlés a tudás anyja!

Nagyon fontos az összeszoktatás érdekében a rendszeresség és a következetesség. Érdemes naponta egyszer-kétszer elvégezni a közös etetést és a jutalmazást! Nem győzzük hangsúlyozni, mennyire fontos, hogy pozitív visszacsatolást kapjanak az állatok a helyes viselkedésükről, legyen az egy bátorító simogatás, ölelés vagy jutalomfalat. Fontos, hogy amint valamelyik félnél feszültséget, félelmet tapasztalsz, azonnal szakítsd meg a folyamatot. Az így kialakuló negatív élmények ugyanis olyan károkat okozhatnak, amelyeket utána csak nehezen vagy egyáltalán nem lehet helyrehozni.

Cica összeszoktatása más állattal

Érdemes tudnod, hogy a cica összeszoktatása más állattal, például görénnyel, csincsillával vagy nyúllal hasonló elveken alapul, de minden esetben igényel türelmet és figyelmet. A papagájok és kisebb rágcsálók, hüllők esetén a cica prédaként tekint a többi házikedvencre, ezért sosem fogod tudni biztonságban összeereszteni őket. Az ilyen párosítás inkább nagyobb, többemeletes lakásokban kivitelezhető, ahol az állatokat jól el tudod különíteni, adott esetben zárni egymástól.

Cica örökbefogadása a Cica-Vár-Lak Alapítványtól

A Cica-Vár-Lak Alapítványnál a mentett cicákat kizárólag gondos felkészítés után adjuk örökbe, a szocializálatlan vagy traumatizált cicákkal pedig külön segítő foglalkozik. Amennyiben a hozzánk kerülő cicák állapota megengedi, ivartalanításon is átesnek az örökbeadás előtt. 

Miért fogadj tőlünk örökbe?

  • A mentés után a cicusok bolha- és parazitamentesítésen esnek át.
  • Állatorvosi kivizsgálás során a cicák FIV/FeLV teszten vesznek részt, és megkapják a szükséges oltásaikat.
  • Támogatunk az örökbefogadás minden percében, például külön Messenger csoportot is létrehozunk, hogy bármikor feltehesd a kérdéseidet.

 

gomb: Gazdira váró cicák

 

Akár saját anyagi erőforrásainkat is beáldozva segítünk a cicákon, de sajnos lehetőségeink főként a beérkező adománykerettől függenek, valamint, hogy a mentett cicák milyen gyorsan gyógyulnak és gazdisodnak. Ha nem tudsz örökbe fogadni, arra kérünk, támogasd a cicákat a lehetőségeidhez mérten. Akár már 1000 Ft is sorsdöntő összeg lehet egy cica életében.

 

gomb: Támogasd a cicákat!

 

Összegzés

A cica és kutya összeszoktatása kihívásokkal teli folyamat, de egy nagy adag türelemmel, következetességgel és a megfelelő lépések követésével sikerülhet. Sajnos vannak olyan cicák és kutyák, akik sosem lesznek puszipajtások, de fáradságos munkával elérhető, hogy legalább megtűrjék egymás jelenlétét. Ha a fenti lépések nem válnának be, érdemes lehet felkeresni egy viselkedésterapeutát.

Küldd tovább ezt a cikket annak, akinek jól jöhet, hiszen közös felelősségünk, hogy minél kevesebb házikedvenc végezze a menhelyen olyan elkerülhető okok miatt, mint például a sikertelen összeszokás. Ha minden kötél szakad, érdemes a családtagok, barátok vagy a környezetünkben működő közösségi média csoportok segítségét kérni a gazdisodásban!